SMS Tip

Vejret i dag:

Danmarks bedste sexolog og terapeut er klar til at svare på netop dit spørgsmål, hvadenten det handler om et konkret sex-problem, nysgerrighed overfor sex.

Ung mor: Jeg onanerer hele tiden

Hej Joan
Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, da jeg føler, jeg er utro med mig selv overfor min mand. Sagen er den, at vi er lykkelig gift. Vi er 24 og 25 år. Vi har et barn på knapt 1 år, og jeg er gravid igen. Min sexlyst er på sin vis ikke blevet mindre. Den er blot blevet mindre, når det indebærer, at min mand skal være med til det.

Når jeg sender ham ud for at handle med vores barn, skynder jeg mig ind i soveværelset og onanere. Dette sker mindst 4 gange om ugen. Jeg kender min krop godt og ved selv, hvad jeg bedst kan lide. Jeg syntes bare ikke, han kan gøre det rigtige. Derfor er det nemmere, hurtigere og lettere at klare det selv.

Han ved det ikke, og jeg får ret dårlig samvittighed, for jeg føler lidt, jeg snyder ham for en masse godt. Hormonerne flyver omkring mig, og lysten til mig selv er større end lysten til ham. Hjælp, hjælp, hjælp, fortæl mig, hvordan jeg kan få lyst til os begge igen.

Håbefulde tanker Den gravide mor

Kære gravide mor
Jeg tror, at mange mænd ville være begejstrede over at vide, at når de går ud for at handle, så ligger deres kæreste eller kone og leger med sig selv. Det er på ingen måde utroskab.

Det er naturligt for både mænd og kvinder at have erotik med sig selv, og mange oplever som dig, at deres orgasmer ved onani nogen gange kan være stærkere end dem, de opnår ved samleje.

Men det gør ikke samlejet overflødigt. Set fra min vinkel er samlejer meget vigtige i et parforhold, fordi det er her, man opbygger samhørighed, glæde, tryghed og tilfredshed. Og blot fordi du synes, at du stimulerer dig selv bedre, når du er alene, skal du ikke droppe samlejet.

Der er 8000 nerve-ender på en klitoris, og det er naturligt, at du selv bedst ved, hvor sensitivt eller hvor hårdt du kan lide det. Derfor råder jeg ofte kvinder til selv at stimulere klitoris og evt. brystvorterne under samleje, da de derved bliver mest tilfredse. Det er ikke en nedprioritering af mandens indsats. Han kan godt lide, at kvinden selv tager ansvar, og det ser frækt og ophidsende ud, når hun ligger og nyder sin egen tilfredsstillelse.

Alt det bedste til dig fra Joan

Annonce

Søg på ekstrabladet.dk:

Annonce

Annonce

Joan Ørting er uddannet teaterinstruktør, sexolog, kognitiv terapeut, life-coach og meditations-lærer. Hun er højt respekteret og optræder ofte som ekspert i medierne. Derudover afholder hun workshops for virksomheder og kurser og foredrag over hele landet. Se mere på www.joanoerting.dk

Img