Indlæser...

Vi har prøvet ekstremsex

06:01, 12. nov 2007 | Joan Ørting

Annonce

Kære Joan
Min kæreste og jeg har været sammen i 5 måneder. Alt angående vores sexliv har gået meget stærkt. Vi har prøvet næsten alt, tror jeg. Ekstrem hård sex med slag, kradseri, play-piercing, hurtig og blid, langsom sex.

Vi har talt om, at han skal prøve at få en plugg i enden, men efter det så er jeg bange for, at vi løber tør for idéer, og det hele begynder at blive lidt kedeligt. Vi har eksperimenteret med så mange forskellige ting. Vi sender hinanden vilde sms'er hele dagen. Vi ser på hinanden lege i web-cam. Vi har taget billeder og videoer. Endda sendt det på msn som en lille morgengave, før vi skal på arbejde.

Han taler lidt om at prøve at dyrke sex på ecstasy, men jeg er bange for det, da jeg har hørt mange skrækhistorier om det. Er egentlig meget imod stoffer. Jeg ved, at han har prøvet det med hans tidligere kæreste. Kan det passe, at vi ikke kan komme på noget ekstremt nok uden at skulle ud i at bruge euforiserende stoffer? Jeg er helt vild med ham og vil slet ikke miste ham. Jeg er bare så bange for, at vi mister interessen, når vi har prøvet 'det sidste'!

Hilsen Kæresten

Kære kæreste
Selvom I har prøvet mange ting, behøver jeres forhold jo ikke at blive kedeligt eller opbrugt. Kedsomhed opstår, når samtalen dør ud, og når man ikke længere interesserer sig for hinandens ve og vel.

At I eksperimenterer seksuelt, er ikke dårligt. Tværtimod er det altid godt i begyndelsen af et forhold at udvide sin seksuelle horisont. Hvis man ikke er frie og frække til at starte med, er det svært pludselig at springe ud som sexkilling efter fem år. Jeg synes, at du skal droppe din frygt for, at I opbruger alle seksuelle udtryksformer indenfor det første halve år. Husk på at alting kan forfines. Og bare fordi man har prøvet noget en gang, er det ikke det samme som, at den leg er forbi.

Men jeg forstår godt, at du har en grænse, når det handler om at få stoffer med ind i sengen. Du behøver ikke engang overveje din ret til at sige nej tak. Det er fuldstændigt okay at sige til ham, at tanken gør dig mere utilpas end liderlig. Din kæreste er også i sin ret til at foreslå stoffer, men det er jo ikke ensbetydende med, at han automatisk skal have din tilkendegivelse.

Mange kærlige smil til dig fra Joan

Annonce