Indlæser...

CAS-afgørelse kan tage 48 timer

Klagerne fra Spanien og Italien til CAS over tildelingen af guld til Danmark i 49er-klassen bliver ikke nødvendigvis færdigbehandlet inden for 24 timer

12:25, 20. aug 2008 |

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Når klagerne fra Spanien og Italien over det danske OL-guld til 49er-parret Jonas Warrer og Martin Kirketerp officielt er indgivet til den internationale sportsdomstol (CAS), bliver sagen ikke nødvendigvis klaret inden for et døgn. Det oplyser CAS' generalsekretær, Matthieu Reeb, til Ritzaus Bureau.

- Vi vil have truffet en afgørelse inden legene er forbi, men det bliver ikke nødvendigvis inden for 24 timer. Medaljeceremonien er overstået, så på den måde haster det ikke. Sejlsportskonkurrencerne bliver desuden afholdt i Qingdao, så vi kan godt løbe ind i et logistisk problem, siger Matthieu Reeb.

Generalsekretæren mener, at en behandlingstid på to dage vil være acceptabelt for CAS. Hverken Spanien eller Italien, der har varslet, at de vil inddrage CAS i sagen, havde officielt indgivet deres klager onsdag middag dansk tid.

Annonce