Indlæser...

Sejlere trætte af spanske tudefjæs

De danske OL-guldvindere i 49er-klassen ærgrer sig over den spanske protest til CAS, men det overrasker dem ikke, at spanierne nægter at erkende nederlaget

12:51, 20. aug 2008 |

Annonce

Guldet blev vundet på vandet - men det har Spanien og Italien svært ved at acceptere. (Foto: Getty Images)
Guldet blev vundet på vandet - men det har Spanien og Italien svært ved at acceptere. (Foto: Getty Images)
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Det kommer ikke som en stor overraskelse for de to danske 49er-sejlere, at både Italien og Spanien vil klage til den internationale sportsdomstol, CAS, efter søndagens OL-finalesejlads.

- Det overrasker mig ikke, at de gør det. Vi har før set især spanierne være ret aggressive på den konto, siger den ene af de to guldvindere, Martin Kirketerp, til Ritzaus Bureau.

- Det er dårligt sportsmanship af både italienerne og spanierne. De ved, at de har fået tæsk på vandet, og nu gør de så alt, hvad de kan for at finde en eller anden formalitet, så de kan få nogle medaljer eller rykke at hak op på sejrsskamlen, siger Kirketerp, der dog ikke er så nervøs for, hvordan CAS vil dømme i sagen.

- Jeg føler mig noget mere sikker på, at guldet er hjemme nu end for to dage siden. Jeg føler, at det store slag er slået, og jeg vil blive meget overrasket, hvis juryens beslutning bliver underkendt.

Annonce