Indlæser...

Woods i ny mobil-ballade

Ny opmærksomhed om Tiger og hans mobiltelefon: Hev pludselig mobilen frem under en træningsrunde

11:20, 07. apr 2010 (Opdateret tid: 12:08, 07. apr 2010) | Søren Lauridsen

Tiger må godt - bruge mobilens optageudstyr under en træningsrunde. (Foto: AP)
Tiger må godt - bruge mobilens optageudstyr under en træningsrunde. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

Tiger må godt - bruge mobilens optageudstyr under en træningsrunde. (Foto: AP) Se stort billede | Del
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Man skulle tro, at Tiger Woods har lært, at mobiltelefoner kan føre til store problemer.

Det var blandt andet saftige sms-beskeder med adskillige elskerinder, der afslørede golfstjernens tocifrede antal affærer. Alligevel hev Tiger i går mobilen frem, da han gik en træningsrunde med sin gode ven Mark O'Meara.

På 10. green hev Tiger sin mobil frem trods et forbud om mobiltelefoner på dybt traditionelle Augusta National.

Det fik straks fotograferne til at zoome ind på Tigers sms-fingre, men Tiger og O'Meara havde en god forklaring på den forbudte brug af mobilen.

Tiger brugte nemlig kameraet til at filme Mark O'Mearas sving. Putteren gav nemlig Tigers gode ven problemer.

- Han hjalp mig med min putting. Han ville filme det, forklarede Mark O'Meara efterfølgende.

Mobiltelefoner er bandlyst på Augusta National, hvor majorturneringen US Masters spilles. Pressen og tilskuerne skal aflevere telefonerne inden de går ud på banen. Overtrædelse medfører bortvisning.

Helt så skrappe regler gælder der dog ikke for spillerne, forklarede en official efter Tiger-episoden. Spillerne må godt medbringe deres mobiltelefoner.

- Men vi beder dem om ikke at bruge dem. Vi gør en undtagelse, hvis det handler om optageudstyr på en træningsrunde, siger klubbens talsmand Steve Ethun.

Tiger spiller sin første professionelle runde golf siden sexskandalen og sit frivillige karrierestop i morgen klokken 19.42, dansk tid.

Annonce