Indlæser...

Ferraris klage afvist

McLarens bil er op til 10 km/t hurtigere på langsiden, og den er det fuldt lovligt, siger FIA, efter at Ferrari har klaget

15:55, 11. mar 2010 | Thor Carlskov

Annonce

Lewis Hamilton har været hurtig i test, og det vil han formentlig også være i weekenden. (Foto: Getty Images)
Lewis Hamilton har været hurtig i test, og det vil han formentlig også være i weekenden. (Foto: Getty Images)
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Ferrari og Red Bull klagede for en uge siden nærmest for et syns skyld over en teknisk nyhed hos McLaren, som gjorde englænderne op til 10 km/t hurtigere på langsiden.

Nu er klagen dog blevet afvist af motorsportsforbundet FIA før fredagens træning i Bahrain.

Nyheden er en lille åbning over kørerens hjelm, som køreren kan åbne og lukke ved at ramme en kontakt med sit knæ.

Det lille trick åbner for luftstrømme hen over bagvingen, som nedsætter luftens 'træk' i bilen ved høje hastigheder.

- Et enkelt og genialt trick, siger en FIA-official til det tyske motorsportsmagasin Auto Motor und Sport.

Alt er således klar til årets første officielle træning fredag, hvor Mercedes præsenterer en ny diffuser.

Lørdag gælder det kvalifikationen, og søndag slukker de røde lamper for de 24 racere i årets første Formel 1-Grand Prix.

Læs også:
Her er Schumachers gigant-hyre

Annonce