Persondata politik

Dagens danske OL-program

Det starter kl. 10 med lerdueskydning og slutter godt 11 timer senere med svømning. Se det komplette mandagsprogram for danskerne i London

Seneste i Sport

Mest læste i sport

Nyhedsbrev Sport
Få det seneste døgns største og vigtigste sportsnyheder direkte i din indbox - hver eftermiddag.

EKSTRA Sport og spil

 

Der er lagt op til endnu en spændende OL-dag i London set med danske briller. Finnjolle-sejleren Jonas Høgh-Christensen skal forsøge at fortsætte sine imponerende resultater, og Rikke Møller Pedersen svømmer finale i 100 meter bryst.

Caroline Wozniacki er sat til at spille ved 18-tiden, men hendes kamp kan ende med at blive udskudt til i morgen, da tennisprogrammet er blevet noget forskudt på grund af regn.

10.00: Skydning
Skeet, indledende runde (75 duer): Anders Golding, Jesper Hansen

10.42: Badminton
Mixeddouble, gruppespil: Joachim Fischer/Christinna Pedersen-Mateusiak/Zieba, Polen

11.00: Bordtennis
Herresingle, tredje runde: Michael Maze-Kalinikos Kreanga, Grækenland (eventuel kamp i fjerde runde spilles mellem kl. 20 og 22)

11.04: Svømning
200 meter fri, indledende: Pernille Blume (evt. semifinale svømmes 20.30)

12.15: Håndbold
Kvinder, indledende runde: Danmark-Sydkorea

13.00: Sejlsport
Laser, sejlads 1 og 2: Thorbjørn Schierup

13.00: Sejlsport
49'er, sejlads 1 og 2: Allan Nørregaard, Peter Lang

13.05: Sejlsport
Laser Radial, sejlads 1 og 2: Anne-Marie Rindom

13.30: Badminton
Mixeddouble, gruppespil: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl-Lee/Ha, Sydkorea

15.00: Sejlsport
Finnjolle, sejlads 3 og 4: Jonas Høgh-Christensen

15.00: Sejlsport
Matchrace, match 3: Susanne Boidin, Lotte Meldgaard og Tina Gramkow

15.05: Sejlsport
Starbåd, sejlads 3 og 4: Claus Olesen, Michael Hestbæk

16.26 Bueskydning
Kvinder, individuel, 1/32-finale: Carina Rosenvinge Christiansen-Elisa Barnard, Australien

(1/16-finale klokken 17.05, hvis hun vinder)

17.57 Bueskydning
Kvinder, individuel 1/32-finale: Maja Jager-Elena Richter, Tyskland

(1/16-finale klokken 18.23, hvis hun vinder)

Cirka 18.00 (nøjagtig tidspunkt kendes ikke): Tennis
Damesingle: Caroline Wozniacki-Yanina Wickmayer, Belgien

20.40: Badminton
Damesingle, gruppespil: Tine Baun-Kamila Augustyn, Polen

20.44: Badminton
Herresingle, gruppespil: Peter Gade-Pedro Martins, Portugal.

21.13: Svømning
100 meter bryst, finale: Rikke Møller Pedersen

Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen Ledende digital redaktør: Anders Refnov EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt Nyhedsredaktør lige nu: Mette Fleckner Kontakt Ekstra Bladet

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik