Efter at have stadfæstet dommen over de fire diskvalificerede damedoublepar,
forsvarede formand Thomas Lund fra det internationale badmintonforbund (BWF)
det udskældte gruppespil i OL-turneringen.
Flere spillere og trænere har ellers brokket sig over formatet, fordi det gør, at nederlag kan betale sig.
Det så man i kampene, hvor de diskvalificerede par ikke spillede op til deres ypperste og bevidst forsøgte at tabe for at møde nemmere modstandere i knockout-fasen.
Læs også: Se også: Forbund står fast: Toppar diskvalificeret
Men Thomas Lund afviser helt at forkaste gruppespillet.
- Jeg mener, at gruppespillet generelt set har været en bragende succes.
- Men vi må også erkende, at der har været problemer i nogle kampe, og det må vi se på, Thomas Lund.
Læs også: Se også: Dansk raseri: Det er organiseret svindel
Han er ikke nødvendigvis enig i, at turneringsformatet skal ændres til at være ren knockout, så spillerne ikke kan spekulere i, hvem de skal møde i kvartfinalen.
- Vi ville rigtig gerne have været foruden denne sag, men jeg mener, at vi har et system, der kan ordne det.
Læs også: Se også: Rasende OL-stjerne: Det er pinligt
Og Thomas Lund gjorde, hvad han kunne for at aflede opmærksomheden fra den uheldige sag og badmintonsportens ry i OL-regi.
- Personligt håber og tror jeg ikke, at det kommer til at påvirke vores status som OL-idrætsgren.
- Jeg vil gerne henlede jeres opmærksomhed på, at vi er gået ind i knockoutfasen, og vi kommer til at se nogle fantastiske kampe, lige som vi allerede har haft i gruppespillet, siger Lund, som insisterer på, at den internationale olympiske komité ikke har vrisset af BWF.
- Der har ikke været noget pres på os fra IOC. Det har kørt uafhængigt af dem, så der har ikke været noget pres.
