Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)

Dansk dommer takker af med bronzekamp

OL-bronzekampen mellem Sydkorea og Spanien bliver endestationen for Lars Ejby Pedersens håndbolddommerkarriere

Seneste i Sport

Mest læste i sport

Nyhedsbrev Sport
Få det seneste døgns største og vigtigste sportsnyheder direkte i din indbox - hver eftermiddag.

EKSTRA Sport og spil

 

En af Danmarks bedste håndbolddommere, Lars Ejby Pedersen, slutter i dag karrieren af med at dømme damernes OL- bronzekamp mellem Sydkorea og Spanien.

Nu går han i stedet efter at blive ny borgmester i Fredericia, hvor han kandiderer til at blive socialdemokraternes spidskandidat til næste kommunevalg.

Læs også: Se også: Norsk kommentator amok på danskere

Han sidder allerede i byråd, hvor Lars Ejby Pedersen pt. er formand for teknisk udvalg.

Den mangeårige makker, Per Olesen, vil fløjte videre, men han står uden makker og vil derfor miste sin status som international dommer, som er kravet for at fløjte en slutrunde.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik