Brøndby 26 min. siden
Brøndby enige med Frankfurt: Får store penge for Hradecky
Cykling 28 min. siden
Vodka-klovnen provokerer stjerne: Jeg køber alle franske hold
Håndbold 1 time siden
Dansk succes og svensk raseri efter dramatiske VM-kvartfinaler
Trav 1 time siden
Vil med i verdens hårdeste løb
Landsholdsfodbold 2 timer siden
Fyret landstræner undskylder vold mod journalist
Spansk fodbold 2 timer siden
Mourinho angreb konen: Her er Benitez svar
Premier League 2 timer siden
Tottenham i USA: Dansker overstråler Eriksen
Premier League 3 timer siden
Nedtur for United: Zlatan slog til i nat
EKSTRA Sport og Spil 3 timer siden
Derfor sagde David Nielsen stop: Den personlighed jeg måtte påtage mig var ikke sund for mig
Tennis 3 timer siden
Wozniacki i Brøndby-farver: Se hendes nye kamp-kjole
Tysk fodbold 11 timer siden
Efter Bayerns Vidal-forstærkning: Højbjerg må vente
Intl. fodbold 12 timer siden
Spansk avis: Ramos bliver i Real Madrid
Anden sport 12 timer siden
Danske compound-skytter imponerer ved VM på hjemmebane
Engelsk fodbold 12 timer siden
Bologna vil have Balotelli
Cykling 12 timer siden
Syg Contador trækker sig fra løb
Europa League 12 timer siden
Ståle om sin målscorer: Spiller som en dreng
Europa League 13 timer siden
TV: Av! Vanvids-tjekke slagter FCK-back bagfra
Holland 14 timer siden
Ajax sælger offensivprofil til Lazio
Europa League 14 timer siden
TV: Vilde Verbic sender FCK tættere på Europa League
Cykling 15 timer siden
UCI sætter helt cykelhold i dopingkarantæne
ol2012

OL: Her er onsdagens danskerprogram

OL byder blandt andet på masser af dansk badminton, svømning, sejlads og cykling i dag - og håndboldpigerne spiller afgørende kamp i aften

  • Jeanette Ottesen skal i vandet første gang i formiddag. (Foto: AP)
Jeanette Ottesen skal i vandet første gang i formiddag. (Foto: AP)

10.40: Roning
Singlesculler, placeringsheat om 13-24.-plads: Henrik Stephansen

10.49: Badminton
Mixed double, kvartfinale: Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl

11.00 - svømning.
100 m fri: Jeanette Ottesen og Pernille Blume i indledende heats

12.10 - svømning
200 m brystsvømning: Rikke Møller Pedersen på favoritdistancen

13.00 Sejlsport:
Sebastian Fleischer (RSX), Allan Nørregaard/Peter Lang (49'er), Anne-Marie Rindom (Laser), Thorbjørn Schierup (Laser)skal alle på vandet

13.02: Bueskydning
Louise Laursen skyder mod Beaudet, Canada. 1/32-dels finale. (Evt. 1/16-finale kl. 13.41)

13.30: Badminton
Mixed double, kvartfinale: Joachim Fischer Nielsen og Christinna Pedersen

13.34: Badminton
Herresingle, 1/8-finale: Jan Ø. Jørgensen

15.15 - cykling
Enkeltstart: Jakob Fuglsang og Lars Bak er i aktion

17.05 - sejlads
Matchrace: Danmark mod Frankrig og dernæst mod Finland

Cirka 18: Tennis
Damesingle: Caroline Wozniacki er programsat til at spille mod Daniela Hantuchukova, Slovakiet, som hun slog ved OL for fire år siden. (TV2)

18.00: Badminton
Herresingle, 1/8-finale: Peter Gade

18.45: Badminton
Damedouble, kvartfinale: Kamilla Rytter Juhl og Christina Pedersen

20.15: Badminton
Damesingle, 1/8-finale: Tine Baun

20.30 - Håndbold:
Danmark møder Spanien for anden dag i træk. Nu er det damernes tur. (TV2)

evt 20.37 - svømning
100 m fri: Jeanette Ottesen i semifinalen

evt 21.23 svømning
200 m brystsvømning: Rikke Møller Pedersen jagter en finaleplads

Seneste Ekstra Bladet job

Nyhedsbrev Sport
Få det seneste døgns største og vigtigste sportsnyheder direkte i din indbox - hver eftermiddag.

EKSTRA Sport og spil

Hent flere
Ved du noget? Tip Ekstra Bladet  -  E-mail 1224@eb.dk SMS til 1224 Tlf: 33111313
Nyhedsredaktør lige nu:Linette K. Jespersen
Ansv. chefredaktør:Poul Madsen
Udgiver:JP/Politikens Hus A/S
Alt på ekstrabladet.dk