Motorsport 1 time siden
Efter Magnussens ulykke: Slut med de fem dødssving
Spansk fodbold 2 timer siden
Klar til finalen: Barcas reserver sikrede klubben vild rekord
Håndbold 2 timer siden
Tvis med overraskelse: Sejrer over Bundesliga-hold
Tysk fodbold 2 timer siden
Lewandowski i hopla sender Bayern i semifinale
Landsholdsfodbold 3 timer siden
Usædvanligt: Her kan Hareides dobbeltjob give problemer
Tennis 4 timer siden
Efter tilsvining: Nu svarer Caroline igen
Premier League 4 timer siden
Kæmpe fan-protest lykkedes: Liverpool dropper prisstigning
Ishockey 4 timer siden
Forbedret standardkontrakt på vej til ishockey-spillerne
Intl. fodbold 4 timer siden
Kæmpe overraskelse: Danske talenter slår storhold ud af CL
Håndbold 5 timer siden
Håndboldstjerne fik advarsel efter klage over abelyde
FC København 6 timer siden
FCK-boss forstår Toutouhs Marokko-valg
Landsholdsfodbold 6 timer siden
Landstræner ikke nok: Hareide scorer ekstra-job
Spansk fodbold 7 timer siden
Slap af, Neville: Du slipper for verdens farligste trio
Motorsport 8 timer siden
Hvem er du? Formel 1-skønhed hudfletter dansker
Boksning 9 timer siden
Micki Nielsen møder 13 år yngre italiener
Tennis 9 timer siden
Skræmmende slovak venter Wozniacki
Intl. fodbold 9 timer siden
Laudrup afviser comeback til velkendte klubber
Dansk fodbold 10 timer siden
Kadrii sikrede FCK sen sejr
Italiensk fodbold 11 timer siden
Palermo havner i ny trænerfarce
Premier League 11 timer siden
Premier League-stjerne tilstår seksuel omgang med barn
ol2012

OL: Her er onsdagens danskerprogram

OL byder blandt andet på masser af dansk badminton, svømning, sejlads og cykling i dag - og håndboldpigerne spiller afgørende kamp i aften

  • Jeanette Ottesen skal i vandet første gang i formiddag. (Foto: AP)
Jeanette Ottesen skal i vandet første gang i formiddag. (Foto: AP)

10.40: Roning
Singlesculler, placeringsheat om 13-24.-plads: Henrik Stephansen

10.49: Badminton
Mixed double, kvartfinale: Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl

11.00 - svømning.
100 m fri: Jeanette Ottesen og Pernille Blume i indledende heats

12.10 - svømning
200 m brystsvømning: Rikke Møller Pedersen på favoritdistancen

13.00 Sejlsport:
Sebastian Fleischer (RSX), Allan Nørregaard/Peter Lang (49'er), Anne-Marie Rindom (Laser), Thorbjørn Schierup (Laser)skal alle på vandet

13.02: Bueskydning
Louise Laursen skyder mod Beaudet, Canada. 1/32-dels finale. (Evt. 1/16-finale kl. 13.41)

13.30: Badminton
Mixed double, kvartfinale: Joachim Fischer Nielsen og Christinna Pedersen

13.34: Badminton
Herresingle, 1/8-finale: Jan Ø. Jørgensen

15.15 - cykling
Enkeltstart: Jakob Fuglsang og Lars Bak er i aktion

17.05 - sejlads
Matchrace: Danmark mod Frankrig og dernæst mod Finland

Cirka 18: Tennis
Damesingle: Caroline Wozniacki er programsat til at spille mod Daniela Hantuchukova, Slovakiet, som hun slog ved OL for fire år siden. (TV2)

18.00: Badminton
Herresingle, 1/8-finale: Peter Gade

18.45: Badminton
Damedouble, kvartfinale: Kamilla Rytter Juhl og Christina Pedersen

20.15: Badminton
Damesingle, 1/8-finale: Tine Baun

20.30 - Håndbold:
Danmark møder Spanien for anden dag i træk. Nu er det damernes tur. (TV2)

evt 20.37 - svømning
100 m fri: Jeanette Ottesen i semifinalen

evt 21.23 svømning
200 m brystsvømning: Rikke Møller Pedersen jagter en finaleplads

Seneste Ekstra Bladet job

EKSTRA Sport og spil

Hent flere
Ved du noget? Tip Ekstra Bladet  -  E-mail 1224@eb.dk SMS til 1224 Tlf: 33111313
Nyhedsredaktør lige nu:Ulrik Bachmann
Ansv. chefredaktør:Poul Madsen