Persondata politik

Dansk kuglestøder får OL-billet

Det danske OL-hold kommer op på 113 atleter, hvilket er 29 flere end ved legene i Beijing for fire år siden, efter kuglestøder Kim Juhl Christensen kommer med alligevel

  • Kim Christensen kommer med til OL. (Foto: AP)
Kim Christensen kommer med til OL. (Foto: AP)
1 af 1
Nyhedsbrev Sport
Få det seneste døgns største og vigtigste sportsnyheder direkte i din indbox - hver eftermiddag.

EKSTRA Sport og spil

Hent flere

 

Det endelige danske OL-hold var egentlig udtaget, men bestyrelsen i Danmarks Idræts-Forbund (DIF) har i sidste øjeblik valgt at give en dispensation til kuglestøderen Kim Christensen, så det danske hold i London når op på 113 atleter.

Årsagen til dispensationen er, at Kim Christensen fredag ved Diamond League-stævnet i Paris kastede 20,02 meter, hvilket er to centimeter længere end kvalifikationskravet.

Tidsfristen i forhold til kvalifikationen var godt nok overskredet med fem dage, men da det fortsat var muligt at tilmelde udøvere, valgte DIF’s bestyrelse, som også er olympisk komité, at give en dispensation til kuglestøderen.

Det danske dressurhold, som vandt OL-bronze i 2008, er også udtaget, men lørdag blev der så sat navn på, hvem der må nøjes med at være reserve.

Anne van Olst, Anna Kasprzak og Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein skal forsvare de danske bronzemedaljer fra Beijing i holdkonkurrencen, mens Lisbet Seirskilde skal ride med i den individuelle konkurrence. Sidsel Johansen er reserve.

Den danske målsætning for OL i London lyder på otte medaljer.

Det danske OL-hold ser således ud:

Atletik:

Sara Slott Petersen, 400 meter hæk

Andreas Bube, 800 meter

Jessica Draskau-Petersson, maraton

Jesper Faurschou, maraton

Caroline Bonde Holm, stangspring

Kim Christensen, Kuglestød

Badminton:

Peter Gade, herresingle

Jan Ø. Jørgensen, herresingle

Tine Baun, damesingle

Christinna Pedersen, dame- og mixeddouble

Kamilla Rytter Juhl, dame- og mixeddouble

Mathias Boe, herredouble

Carsten Mogensen, herredouble

Joachim Fischer, mixeddouble

Thomas Laybourn, mixeddouble

Boksning:

Dennis Ceylan, bantamvægt

Bordtennis:

Michael Maze, herresingle

Mie Skov, damesingle

Allan Bendtsen, herresingle

Brydning:

Håkan Nyblom, (55 kg)

Mark O. Madsen, (74 kg)

Bueskydning:

Carina Christiansen, hold og individuelt

Maja Jager, hold og individuelt

Louise Laursen, hold og individuelt

Cykling:

Lasse Norman Hansen, Bane, 4 kilometer hold og omnium

Casper von Folsach, Bane, 4 kilometer hold

Michael Mørkøv, Bane, 4 kilometer hold

Rasmus Quaade, Bane, 4 kilometer hold

Jakob Fuglsang, Landevej, linjeløb og enkeltstart

Lars Bak, Landevej, linjeløb og enkeltstart

Matti Breschel, Landevej, linjeløb

Nicki Sørensen, Landevej, linjeløb

Annika Lyngvad, mountainbike

Morten Therkildsen, BMX

Håndbold:
Herrelandsholdet:

Bo Spellerberg

Anders Eggert

Hans Lindberg

Kasper Nielsen

Kasper Søndergaard

Lasse Svan Hansen

Marcus Cleverly

Mikkel Hansen

Michael V. Knudsen

Niklas Landin

Nikolaj Markussen

Rasmus Lauge

Rene Toft Hansen

Thomas Mogensen

Lasse Boesen (reserve)

Kvindelandsholdet:

Karin Mortensen

Christina Pedersen

Christina Krogshede

Line Jørgensen

Camilla Dalby

Trine Troelsen

Louise Burgaard

Louise Svalastog Spellerberg

Berit Kristensen

Ann Grete Nørgaard

Pernille Larsen

Rikke Skov

Susan Thorsgaard

Kajak:

Henriette Engel Hansen, 500 meter enerkajak

Emil Stær, firerkajak og 1000 meter toerkajak

Kasper Bleibach, firerkajak og 200 meter enerkajak

Kim Wraae Knudsen, firerkajak og 1000 meter toerkajak

Rene Holten Poulsen, firerkajak og 1000 meter enerkajak

Ridning:

Anne Van Olst, Dressur

Anna Kaszprzak, Dressur

Lisbet Seierskilde, Dressur

Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Dressur

Sidsel Johansen (reserve), Dressur

Roning:

Jacob Barsøe Jepsen, letvægtsfirer

Morten Jørgensen, letvægtsfirer

Kasper Winther Jørgensen, letvægtsfirer

Eskild Ebbesen, letvægtsfirer

Mads Rasmussen, letvægtsdobbeltsculler

Rasmus Quist, letvægtsdobbeltsculler

Juliane Elander Rasmussen, letvægtsdobbeltsculler

Anne Lolk, letvægtsdobbeltsculler

Henrik Stephansen, tung singlesculler

Fie Udby Erichsen, tung singlesculler

Sejlsport:

Thorbjørn Schierup, laser

Anne-Marie Rindom, Laser Radial

Jonas Høgh-Christensen, finnjolle

Allan Nørregaard, 49'er

Peter Lang, 49'er

Sebastian Fleischer, RS: X (windsurfing)

Susanne Boidin, matchrace

Lotte Meldgaard, matchrace

Tina Gramkov, matchrace

Lene Sommer, 470'er

Henriette Koch, 470'er

Michael Hestbæk, star

Claus Olesen, star

Skydning:

Anders Golding, skeetskydning

Stine Nielsen, 10 meter og 50 meter riffel

Jesper Hansen, skeetskydning

Stine Andersen, 10 meter riffel

Torben Grimmel, 50 meter riffel

Svømning:

Lotte Friis, 400 meter fri og 800 meter fri

Jeanette Ottesen, 50 meter og 100 meter fri samt 100 meter butterfly

Rikke Møller Pedersen, 100 meter og 200 meter bryst

Mie Ø. Nielsen, 100 meter ryg

Pernille Blume, 50 og 100 meter fri

Mads Glæsner, 400 meter

Pal Joensen, 400 og 1500 meter fri

Anders Lie, 200 meter fri

Daniel Skaaning, 200 meter fri

Mathias Gydesen, 100 meter ryg.

Holdkap 4x100 meter fri, kvinder (Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Lotte Friis, Jeanette Ottesen)

Holdkap 4x100 meter medley, kvinder (Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Rikke Møller Pedersen, Jeanette Ottesen)

Holdkap 4x200 meter fri, mænd (Mads Glæsner, Daniel Skaaning, Anders Lie og Pal Joensen)

Tennis:

Caroline Wozniacki, damesingle

Trampolin:

Peter Jensen

Triatlon:

Helle Houmann Frederiksen

Line Jensen

Kilde: Danmarks Idræts-Forbund

Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen Ledende digital redaktør: Anders Refnov EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt Nyhedsredaktør lige nu: Mette Fleckner Kontakt Ekstra Bladet

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik