Premier League 6 min. siden
Har du styr på det? Sådan udtales ’Leicester’
Champions League 36 min. siden
LIVE: Stjerner tilbage hos Bayern München
Formel 1 1 time siden
Tabte kampen til Kevin: Her er hans nye job
Badminton 2 timer siden
Dansk EM-succes skærper spillere i kampen mod Asien
Leicester 2 timer siden
Bum! Dansker fik Claudio Ranieri fyret
Spansk fodbold 3 timer siden
Ronaldo klar - men Real må undvære to stjerner mod City
Premier League 3 timer siden
Ståle: Leicester ender uden for top-ti næste år
Formel 1 4 timer siden
Formel 1-ikon raser: Var jeg Vettel, ville jeg dræbe ham
Premier League 5 timer siden
Gyldne Leicester-øjeblikke: Her er de uforglemmelige højdepunkter
Brøndby 5 timer siden
Auri efterlyser modet: Selvfølgelig kan vi nå top tre
Atletik 5 timer siden
Kæmpe stjerne dropper OL: Min søn har brug for mig
Premier League 6 timer siden
United-legender hylder Kasper Schmeichel
Champions League 6 timer siden
Guardiola inden skæbnekamp: Taber vi, kan I dræbe mig
Jan Jensen 6 timer siden
FIFA-præsident kan kløjs i Kuwait
Viborg 6 timer siden
Fik debut for A-landsholdet: Nu er han færdig i Viborg
BREAKING NEWS
Dansker dømt i første retssag om matchfixing
Premier League 7 timer siden
Leicesters ejere: Alle spillerne vil blive i klubben
Leicester 7 timer siden
Flere penge på vej til FCK: Ståle ønskede Leicester-mester tillykke
Intl. fodbold 7 timer siden
De ti største fodbold-sensationer: Er Leicester-triumf størst?
Brøndby 7 timer siden
Brøndbys nye træner: Bliver hverken Terry eller Adams
ol2012

Dansk kuglestøder får OL-billet

Det danske OL-hold kommer op på 113 atleter, hvilket er 29 flere end ved legene i Beijing for fire år siden, efter kuglestøder Kim Juhl Christensen kommer med alligevel

  • Kim Christensen kommer med til OL. (Foto: AP)
Kim Christensen kommer med til OL. (Foto: AP)

Det endelige danske OL-hold var egentlig udtaget, men bestyrelsen i Danmarks Idræts-Forbund (DIF) har i sidste øjeblik valgt at give en dispensation til kuglestøderen Kim Christensen, så det danske hold i London når op på 113 atleter.

Årsagen til dispensationen er, at Kim Christensen fredag ved Diamond League-stævnet i Paris kastede 20,02 meter, hvilket er to centimeter længere end kvalifikationskravet.

Tidsfristen i forhold til kvalifikationen var godt nok overskredet med fem dage, men da det fortsat var muligt at tilmelde udøvere, valgte DIF’s bestyrelse, som også er olympisk komité, at give en dispensation til kuglestøderen.

Det danske dressurhold, som vandt OL-bronze i 2008, er også udtaget, men lørdag blev der så sat navn på, hvem der må nøjes med at være reserve.

Anne van Olst, Anna Kasprzak og Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein skal forsvare de danske bronzemedaljer fra Beijing i holdkonkurrencen, mens Lisbet Seirskilde skal ride med i den individuelle konkurrence. Sidsel Johansen er reserve.

Den danske målsætning for OL i London lyder på otte medaljer.

Det danske OL-hold ser således ud:

Atletik:

Sara Slott Petersen, 400 meter hæk

Andreas Bube, 800 meter

Jessica Draskau-Petersson, maraton

Jesper Faurschou, maraton

Caroline Bonde Holm, stangspring

Kim Christensen, Kuglestød

Badminton:

Peter Gade, herresingle

Jan Ø. Jørgensen, herresingle

Tine Baun, damesingle

Christinna Pedersen, dame- og mixeddouble

Kamilla Rytter Juhl, dame- og mixeddouble

Mathias Boe, herredouble

Carsten Mogensen, herredouble

Joachim Fischer, mixeddouble

Thomas Laybourn, mixeddouble

Boksning:

Dennis Ceylan, bantamvægt

Bordtennis:

Michael Maze, herresingle

Mie Skov, damesingle

Allan Bendtsen, herresingle

Brydning:

Håkan Nyblom, (55 kg)

Mark O. Madsen, (74 kg)

Bueskydning:

Carina Christiansen, hold og individuelt

Maja Jager, hold og individuelt

Louise Laursen, hold og individuelt

Cykling:

Lasse Norman Hansen, Bane, 4 kilometer hold og omnium

Casper von Folsach, Bane, 4 kilometer hold

Michael Mørkøv, Bane, 4 kilometer hold

Rasmus Quaade, Bane, 4 kilometer hold

Jakob Fuglsang, Landevej, linjeløb og enkeltstart

Lars Bak, Landevej, linjeløb og enkeltstart

Matti Breschel, Landevej, linjeløb

Nicki Sørensen, Landevej, linjeløb

Annika Lyngvad, mountainbike

Morten Therkildsen, BMX

Håndbold:
Herrelandsholdet:

Bo Spellerberg

Anders Eggert

Hans Lindberg

Kasper Nielsen

Kasper Søndergaard

Lasse Svan Hansen

Marcus Cleverly

Mikkel Hansen

Michael V. Knudsen

Niklas Landin

Nikolaj Markussen

Rasmus Lauge

Rene Toft Hansen

Thomas Mogensen

Lasse Boesen (reserve)

Kvindelandsholdet:

Karin Mortensen

Christina Pedersen

Christina Krogshede

Line Jørgensen

Camilla Dalby

Trine Troelsen

Louise Burgaard

Louise Svalastog Spellerberg

Berit Kristensen

Ann Grete Nørgaard

Pernille Larsen

Rikke Skov

Susan Thorsgaard

Kajak:

Henriette Engel Hansen, 500 meter enerkajak

Emil Stær, firerkajak og 1000 meter toerkajak

Kasper Bleibach, firerkajak og 200 meter enerkajak

Kim Wraae Knudsen, firerkajak og 1000 meter toerkajak

Rene Holten Poulsen, firerkajak og 1000 meter enerkajak

Ridning:

Anne Van Olst, Dressur

Anna Kaszprzak, Dressur

Lisbet Seierskilde, Dressur

Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Dressur

Sidsel Johansen (reserve), Dressur

Roning:

Jacob Barsøe Jepsen, letvægtsfirer

Morten Jørgensen, letvægtsfirer

Kasper Winther Jørgensen, letvægtsfirer

Eskild Ebbesen, letvægtsfirer

Mads Rasmussen, letvægtsdobbeltsculler

Rasmus Quist, letvægtsdobbeltsculler

Juliane Elander Rasmussen, letvægtsdobbeltsculler

Anne Lolk, letvægtsdobbeltsculler

Henrik Stephansen, tung singlesculler

Fie Udby Erichsen, tung singlesculler

Sejlsport:

Thorbjørn Schierup, laser

Anne-Marie Rindom, Laser Radial

Jonas Høgh-Christensen, finnjolle

Allan Nørregaard, 49'er

Peter Lang, 49'er

Sebastian Fleischer, RS: X (windsurfing)

Susanne Boidin, matchrace

Lotte Meldgaard, matchrace

Tina Gramkov, matchrace

Lene Sommer, 470'er

Henriette Koch, 470'er

Michael Hestbæk, star

Claus Olesen, star

Skydning:

Anders Golding, skeetskydning

Stine Nielsen, 10 meter og 50 meter riffel

Jesper Hansen, skeetskydning

Stine Andersen, 10 meter riffel

Torben Grimmel, 50 meter riffel

Svømning:

Lotte Friis, 400 meter fri og 800 meter fri

Jeanette Ottesen, 50 meter og 100 meter fri samt 100 meter butterfly

Rikke Møller Pedersen, 100 meter og 200 meter bryst

Mie Ø. Nielsen, 100 meter ryg

Pernille Blume, 50 og 100 meter fri

Mads Glæsner, 400 meter

Pal Joensen, 400 og 1500 meter fri

Anders Lie, 200 meter fri

Daniel Skaaning, 200 meter fri

Mathias Gydesen, 100 meter ryg.

Holdkap 4x100 meter fri, kvinder (Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Lotte Friis, Jeanette Ottesen)

Holdkap 4x100 meter medley, kvinder (Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Rikke Møller Pedersen, Jeanette Ottesen)

Holdkap 4x200 meter fri, mænd (Mads Glæsner, Daniel Skaaning, Anders Lie og Pal Joensen)

Tennis:

Caroline Wozniacki, damesingle

Trampolin:

Peter Jensen

Triatlon:

Helle Houmann Frederiksen

Line Jensen

Kilde: Danmarks Idræts-Forbund

Seneste Ekstra Bladet job

Følg Ekstra Bladet Sport

- så giver vi dig noget at tale om

Følg Ekstra Bladet Sport
Ved du noget? Tip Ekstra Bladet  -  E-mail 1224@eb.dk SMS til 1224 Tlf: 33111313
Nyhedsredaktør:Jakob Hansen
Ansv. chefredaktør:Poul Madsen