Indlæser...

Fed Cup-sejr uden Caroline

De danske piger kunne uden Caroline Wozniacki, da det i Fed Cup blev til sejr over Slovenien. Nu venter en placeringskamp mod Kroatien

22:37, 06. feb 2009 | Thor Carlskov

Hanne Skak Jensen imponerede på Fed Cup-holdet. (Foto: Lars Skaaning)
Hanne Skak Jensen imponerede på Fed Cup-holdet. (Foto: Lars Skaaning)

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Trods fraværet af Caroline Wozniacki, som er rejst til en turnering i Thailand, lykkedes det fredag de danske piger at vinde 2-1 over Slovenien i Fed Cup.

Dermed skal danskerne lørdag spille placeringskamp om 5. pladsen mod Kroatien.

- Vi havde håbet på, at vi kunne slå Slovenien, men det var alligevel noget uventet, når vi nu spiller uden Caroline. Men det var fedt at vide for holdet, at vi ikke var afhængige af Caroline, så vi er rigtig godt tilfredse, siger Fed Cup-kaptajn Maria Rasmussen i en pressemeddelelse.

Med sejr på 6-4 og 6-2 i den afgørende double sikrede Eva Dyrberg og Hanne Skak Jensen sejren.

16-årige Mai Grage havde tabt den første single, mens Hanne Skak Jensens i den anden single havde besejret slovenernes stærkeste kort, Andreja Klepac, som er verdens nummer 128.

Annonce