Indlæser...

Caroline kæmper om 22,7 mio.

Sandhedens time: - Doha er jo selve beviset på, at du har gjort det godt, siger debutanten Caroline

15:52, 26. okt 2009 | Troels Christensen

Annonce

Caroline Wozniacki er kommet med i det fine selskab, når verdens otte bedste spiler om millioner af dollars. (Foto: AP)
Caroline Wozniacki er kommet med i det fine selskab, når verdens otte bedste spiler om millioner af dollars. (Foto: AP)
Sådan fordeles pengene
Samlet præmiesum: 4.550.000 dollar (22,7 mio.)

Vinder (med lutter sejre): 1.550.000 (7,7 mio. kr)

Finalist (med lutter sejre): 780.000 (3,9 mio. kr)

Tre sejre i gruppen: 400.000 (2,0 mio. kr)

To sejre i gruppen: 300.000 (1,5 mio. kr)

En sejr i gruppen: 200.000 (991.000 kr)

Deltager uden sejre: 100.000 (495.000 kr)
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce
De fire Grand Slam befinder sig på et niveau for sig selv, men årets store sæsonfinale, Sony Ericsson Championships, som starter tirsdag i Doha, rangerer prestigemæssigt meget højt for spillerne selv.

– Doha har været et mål i sig selv for mig hele sæsonen. Det er så stor en turnering, som alle gerne vil nå frem til. Alle kæmper for at være med her. Den er jo selve beviset på, hvor godt du har gjort det gennem sæsonen, siger Caroline Wozniacki.

I kraft af sin knap så gode optakt, sætter hun forventningerne lidt på standby.

– Hvad der så følger med af resultater i selve turneringen er bare plusser på kontoen, konstaterer hun.

Ingen nemme kampe
Turneringsformatet rummer selvsagt sin egen intensitet:

– Der er fuld fart på fra start, og derfor er det selvfølgelig vigtigt, at du er hundrede procent klar. Det er ikke en turnering, hvor du får lov at spille dig i gang, men sådan er det jo for alle.

– Heldigvis er du garanteret tre kampe, og et nederlag i den første behøver ikke betyde, at du er ude.

Lodtrækningen i går bød på følgende modstandere til danskeren i Hvid Gruppe: Dinara Safina, Victoria Azarenka og Jelena Jankovic.

Safina og Serena Williams var placeret i hver sin gruppe, og i den henseende var det nok bedst at trække russeren, som Piotr Wozniacki bemærker det.

– Men ellers er der jo ingen nemme kampe. Spørgsmålet for mig er, hvordan de enkelte spillere kommer ind til turneringen. Tager de det afslappet efter nogle ugers pause, eller spiller de, som gjaldt det en Grand Slam?

Millionerne ruller
Arrangørerne i Doha har måttet slippe 42 millioner dollar (210 mio. kr.) for at være vært for finalerne i tre år, før Istanbul i 2011 tager over for de næste tre år.

Sidste år var Khalifa Tennis Complex langtfra fyldt til de indledende runder, men i år har oliestaten tilsyneladende hældt et par oktan mere på markedsføringen, og WTA-chef Stacey Allaster er tilfreds:

– Sidste år var de meget fokuserede på de fysiske rammer, men i år har man involveret lokalsamfundet meget mere, og jeg tror, vi kommer til at opleve en stemning på et helt andet niveau.

Hun hilser i øvrigt også velkommen, at kampen om årets førsteplads på verdensranglisten stadig lever i Doha, hvor Serena Williams og Dinara Safina kan vippe hinanden af pinden med en enkelt sejr mere end konkurrenten.

Venus Williams vandt sidste år med en finalesejr over Vera Zvonareva.

Annonce