Forsiden lige nu: Politimand anholdt for brandstiftelser
.tv lige nu: Knivstikkeri i Herlev: Sådan foregik det
Anna Wozniacki led og græd med sin datter og måtte bare vente
18:45 - 29. okt. 2009 | Troels Christensen

Anna Wozniacki led næsten ligeså meget som datteren. (Foto: AP)
DOHA (ekstrabladet.dk): - Det er første gang, jeg har set hende lide så meget i en tenniskamp. Det var helt forfærdeligt at opleve.
Sled den smertelige slutfase på Caroline, så gjorde den det i overvældende grad også på hendes mor, Anna Wozniacki, der var opløst i tårer gennem det sidste krampe-kritiske parti.
- I tredje sæt tror jeg ikke på, at hun kan gennemføre kampen og slet ikke vinde den. Men Carolines vilje…
Da datteren lå grædende på banen med rystende kramper i begge ben ved stillingen 5-4, 30-30, stod luften så stille på Centre Court, at man kunne høre Carolines vejrtrækning, og da hun havde slået matchbolden hjem, skreg hun sin forløsning ud, før danskerkolonien på tribunen nåede at brøle med.
Foran 6-0, 5-2 og med to matchbolde i hånden ved 6-5 lå det hele til danskeren, som dog kom til at lide, lide og atter lide, før kampen igen røg ud i næsten tre timers drama.
- I går var det spændende på en helt anden måde, i dag var det bare forfærdeligt. Modstanderen gad jo næsten ikke at spille på et tidspunkt, men så mister Caroline overblikket og koncentrationen, og så må man sige, at hun er dygtig til at gribe chancen.
Vera Zvonareva så i modsætning til Caroline mere og mere frisk ud, men til sidst kunne Anna Wozniacki smile igennem tårerne.
Caroline møder lynkineser 00:34, 17. mar
Caroline uddelte æg 00:33, 17. mar
Mourinho: Kun et hold på banen 23:53, 16. mar
De vanlige Chelsea-dyder var væk 23:43, 16. mar
Lærere tjener på børnearbejde 23:25, 16. mar
USA fordømmer iranske dødsdomme 23:23, 16. mar
Flere forældre slås om børnene i retten 23:21, 16. mar
Politimand anholdt for brandstiftelser 22:54, 16. mar
Serbisk kendispar fundet døde 23:09, 16. mar
Caroline uddelte æg 00:33, 17. mar
Mourinho: Kun et hold på banen 23:53, 16. mar
Aviser: Alphabeat sviner Lady Gaga 22:02, 16. mar
Caroline møder lynkineser 00:34, 17. mar
Så meget bil får du for 100.000 20:00, 16. mar
![]()
![]()