SMS Tip

Vejret i dag:

Sådan kommer Caroline i semifinalen

Der er fire scenarier for dagens kampe, og Caroline skal vinde mod Jankovic for at være sikker på avancement

09:01 - 30. okt. 2009 | Opd. 11:39 | Troels Christensen

Caroline Wozniacki spiller kl 15 i dag mod Jelena Jankovic om en plads i semifinalerne ved sæsonfinalen WTA Championships i Doha. (Foto: Getty Images)

DOHA (ekstrabladet.dk): Caroline Wozniackis to dramatiske maraton-sejre er desværre ikke nok til at kvalificere hende direkte til semifinalerne.

Tværtimod skal Caroline Wozniacki vinde over Jelena Jankovic i dag, fordi Caroline Wozniacki i tilfælde nederlag til Jankovic ikke er godt stillet i det indbyrdes regnskab med Jankovic og Victoria Azarenka - hvis sidstnævnte som ventet besejrer Agnieszka Radwanska.

Vera Zvonareva har nemlig trukket sig, og anden-reserven Agnieszka Radwanska træder i hendes sted i dagens sidste kamp mod Victoria Azarenka, og polakken har selvsagt ikke andet end æren - og en måske hjælpende hånd til veninden Caroline - at spille for.

Her er de fire scenarier:

* Caroline og Azarenka vinder – begge går til semifinalerne.

* Caroline vinder og Azarenka taber – begge går til semifinalerne.

* Jankovic vinder og Azarenka vinder – begge avancerer til semifinalerne.

* Jankovic vinder og Azarenka taber – Jankovic og Caroline til semifinalerne.

I tilfælde af sejre til Jankovic og Azarenka kommer disse to og Caroline Wozniacki til at stå lige i antal sejre, og herefter gælder en regel om 'højeste procentvise andel af vundne sæt i hele turneringen' - og ikke kun i de indbyrdes kampe, som ekstrabladet.dk tidligere havde fået oplyst.

Og her er Caroline Wozniacki ringest stillet af de tre i tilfælde af nederlag - uanset om Caroline Wozniacki vinder et sæt eller ej.

I den modsatte gruppe er Serena Williams videre, mens storesøster Venus og Elena Dementieva slås om den anden plads.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Sport

Annonce

Img