Indlæser...

Ekspert spår tidligt Wozniacki-stop

Tenniseksperten Peter Bastiansen forventer, at Caroline Wozniacki må trække sig tidligt fra tennis på topplan, fordi hendes spillestil slider på fysikken

09:59, 31. okt 2009 | Ritzau /Sport

Caroline Wozniacki er den spiller på WTA Touren, der har spillet flest kampe i denne sæson. (Foto: Getty Images)
Caroline Wozniacki er den spiller på WTA Touren, der har spillet flest kampe i denne sæson. (Foto: Getty Images)

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Nyd hende, så længe det varer. Sådan er beskeden fra tenniseksperten Peter Bastiansen, som forventer, at Caroline Wozniacki får en kort karriere i verdenstoppen.

- Jeg forventer, at hun trækker sig tilbage, inden hun bliver 25 år, siger Peter Bastiansen til Berlingske Tidende.

Spådommen skal ses i lyset af, at 19-årige Caroline Wozniackis spillestil ifølge Bastiansen er for krævende til en lang karriere på topplan.

- Hun lever på en helt fantastisk fight. Men det, at hun ikke har en god serv, hun flugter dårligt, og at hun aldrig har været noget teknisk vidunder, gør, at hun skal kæmpe hårdt for hver eneste bold. Det vil hun altid komme til, og det tærer ekstra på hendes ellers glimrende fysik, vurderer Peter Bastiansen.

Færre turneringer
En anden tidligere topspiller, Tine Scheuer Larsen, mener, at Wozniackis seneste skader viser, at hun spiller for mange turneringer.

- Nu må Caroline og hendes far (Piotr Wozniacki, red.) have indset, at hun må nøjes med at spille 20 turneringer om året i stedet for de 26, som hun spiller i år. Når hun bliver så skadet sidst på sæsonen, så vinder hun alligevel ikke nogen point ved at deltage i de ekstra turneringer, siger Tine Scheuer Larsen.

Caroline Wozniacki spiller lørdag semifinale mod Serena Williams fra USA ved WTA Championships i Doha.

Annonce