Indlæser...

Caroline skal være mere aggressiv

Råd fra en vinder: Amélie Mauresmo er imponeret over Carolines niveau, men anbefaler hende at blive endnu mere aggressiv

14:20, 09. sep 2010 | Troels Christensen

Caroline Wozniacki kan nå langt - også i US Open, vurderer Amélie Mauresmo. (Foto: AP)
Caroline Wozniacki kan nå langt - også i US Open, vurderer Amélie Mauresmo. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

Amélie Mauresmo er imponeret over den danske stjerne. (Foto: AP)
Amélie Mauresmo er imponeret over den danske stjerne. (Foto: AP)
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

NEW YORK (Ekstra Bladet): Selv kulminerede hun først som 27-årig, hvor hun indtog førstepladsen på verdensranglisten efter at have vundet såvel Wimbledon som Australian Open.

Nu kigger Amélie Mauresmo med stor glæde og optimisme på en 20-årig Caroline Wozniackis fremgang. En topspiller, som hun selv tabte til i semifinalen i Madrid i 2009, før hun valgte at afslutte en stor karriere.

- Hun var allerede god og konstant, da jeg mødte hende sidste år, men hun er det i endnu højere grad nu. Fysisk dækker hun banen meget bedre, fornemmer jeg.

- Det ser ud til, at hun har forbedret sig på samtlige felter. Hun arbejder hårdt og bruger meget tid på træningsbanen, kan man se.

- Serven er blevet bedre, forhånden er bedre, og hun tvinger sig selv til at være lidt mere aggressiv, roser franskmanden, der dækker US Open for Eurosport.

- Caroline er kun 20 år, så det er godt, at hun arbejder så hårdt på at forbedre sig på alle områder.

- Kan hun blive liggende helt i toppen?

- Hvis hun holder sig skadefri, så ja. Men for mig at se skal hun blive lidt mere aggressiv for at holde sig helt fremme på verdensranglisten. Hun skal lægge lidt mere til af den slags, der gør det muligt at gøre rigtigt ondt på modstanderen.

- Men det hele er allerede på et meget højt niveau, og hun er meget stabil.

- Er der noget, hun skal passe på?

- Hun spiller meget og har også gjort det denne sommer. Hun må føle med sig selv, hvordan hun har det.

- Lige nu, hvor hun er 20 år, går det nok, for i den alder er du fyldt med energi og kommer dig hurtigt efter kampene.

- Men bliver hun ved med det program, må hun på et tidspunkt måske droppe double og virkelig være selektiv med de turneringer, hun deltager i. Ellers kan hun brænde ud.

- Du virker optimistisk på hendes vegne?

- Ja, jeg er meget optimistisk omkring hende, fordi jeg kan se, at hun arbejder hårdt og virkelig ønsker at forbedre sig. Hun hviler ikke på laurbærrene. Hun vil have mere, og det er altid godt at se.

- Kan du se hende gå hele vejen her?

- Hun har evnerne til at komme i finalen. Og hun kan helt sikkert også vinde den. Men mod en Clijsters eller Venus er det tricky. En finale er anderledes end alle kampe. Sådan en er altid svær at forudsige.

Annonce