SMS Tip

Vejret i dag:

Wozniacki tabte på Amelia Island

Caroline Wozniacki måtte natten til torsdag bøje sig i tre sæt mod nummer 22 i verden, ukrainske Alona Bondarenko

01:40 - 10. apr. 2008 | Thor Carlskov

null

Caroline Wozniacki måtte bøje sig på Amelia Island. (Foto: AP)

Carolina Wozniacki har efterhånden vænnet sig til at brage lige gennem de første runder ved store turneringer og slå højtrangerende modstandere på sin vej.

Natten mellem onsdag og torsdag måtte den 17-årige dansker dog se sig slået i en tæt kamp - 6-3, 3-6, 6-3 - af Alona Bondarenko i 2. runde af Bausch & Lomb Championships på Amelia Island i Florida.

Den 10. seedede ukrainer, nummer 22 i verden, brød sin danske modstander til 4-3 og 6-3 i første sæt, og Wozniacki gjorde nøjagtig det samme i andet sæt.

I tredje sæt brød Bondarenko igen til 4-3. I det følgende parti missede Wozniacki en mulighed for at bryde tilbage, og så var det hurtigt efter 'game over' for den unge dansker.

Wozniacki er i øjeblikket nummer 39 i verden.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Sport

Annonce

Img