Indlæser...

Lokeren kan ikke på udebane

Det dårligste udehold i den bedste belgiske fodboldrække kommer til kort mod hjemmestærke Kortrijk

15:20, 14. mar 2010 | Michael Winther-Rasmussen

Annonce

105% tb i januar

  • 10/02 Almere - Cambuur (DNB) 1
  • 09/02 Siena - Napoli 2
  • 08/02 Middlesbrough - Sunderland 2
  • 08/02 Barcelona - Valencia begge hold scorer
  • 07/02 Stevenage - Oldham 1
  • 06/02 Perth Glory - Gold Coast United 1
  • 05/02 Bolivar - Blooming 1
  • 05/02 Derby - Nottingham Forest 1
  • 04/02 Birmingham - Southampton 1
  • 03/02 Angers - Monaco (DNB) 2
  • 02/02 Luzern - Zürich 1
  • 01/02 Bangu - Vasco Da Gama 2
  • 31/1 Nottingham Forest - Burnley 2
  • 31/1 Charlton - Bury hjemmesejr til nul
  • 31/1 Everton - Manchester City 2
  • 30/1 Monaco - Lens 1
  • 29/1 Avellino - Viareggio 1
  • 28/1 Forest Green - Fleetwood 2
  • 28/1 Stevenage Borough - Notts County 1
  • 28/1 Sheffield United - Birmingham 1
Lokeren er gået fra skuffelse til skuffelse på udebane. Endnu en kommer i aften. (Modelfoto: Colourbox.com)
Lokeren er gået fra skuffelse til skuffelse på udebane. Endnu en kommer i aften. (Modelfoto: Colourbox.com)
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

En af vores fans på Facebook udpeger i dag Kortrijk, som et godt spil mod Lokeren, og det er faktisk godt set. Odds 1,85 på en hjemmesejr er fornemt og fortjener en plads på listen for dagens spilforslag.

Lokeren er i store problemer. 2-0-5 siden årsskiftet er ikke prangende, og er kun marginalt bedre end den helt katastrofale afslutning på 2009. Syv af årets sidste otte kampe blev tabt.

Det betyder, at man kun har et enkelt point mere end Roeselare, der lige nu indtager den næstsidsteplads, der resulterer i playoff om en plads i den bedste række i næste sæson.

Specielt udebanen har været en ynk. 1-0-12 i 13 kampe er imponerende dårligt. Den enlige sejr kom mod Roeselare …

Alene på den baggrund er Kortrijk favoritter. De bliver lidt større, når man ser på deres hjemmebanestatistik. Den hedder 7-1-1 for de seneste ni. Nederlaget faldt til rækkens nummer to, Club Brügge.

Spilforslag: FCK vinder New Firm

Hjemmeholdet har ingen fravær ud over franske Loris Reina (forsvar), der grundet skader kun har spillet én kamp siden midten af december.

Lokeren mangler vigtige Olivier Doll i forsvaret.

Du kan også følge ekstrabladet.dks spilforslag på twitter og på Facebook

Annonce