Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)

Franske talenter slår til

Serbiens U19-landshold stiller i en svækket udgave til EM-åbningskampen mod Frankrig

Spilforslag Serbien U19 - Frankrig U19

U19 EM | tirsdag d. 3/7 17:45

Spilforslag: 2

Odds: 1,65

Odds

Bookmaker
1
X
2

Mest læste i Spilnyheder

Seneste i Spilforslag

 

Spilforslag Kvalifikationen til Champions League og Europa League indledes i dag, hvor nogle af Europas mere upåagtede mandskaber skal i ilden.

Der er dog ikke rigtigt noget, der frister og i stedet tester vi de franske talenter, der i dag tager hul på U19 EM i Estland.

LIVE: Følg kampen direkte på ekstrabladet.dk

Talentmassen er stor i Frankrig, og Les Bleus kan meget vel ende med at gå hele vejen i turneringen. Ambitioner og kvalitet er til det.

Det blev understreget i kvalifikationen, hvor man gjorde rent bord i kvalifikationen med tre sejre af tre mulige. Blandt andet en uhørt øretæve på 6-0 over Holland.

Læs også spilforslaget: Se også: Ferrer kan overraske

Truppen rummer flere spillere, der er mere eller mindre faste folk i deres respektive klubber. Blandt andet i defensiven, hvor både Samuel Umtiti (forsvar) og Lucas Digne (forsvar) fik pænt med spilletid i henholdsvis Lyon og Lille i den forgangne sæson. På midtbanen finder man Jordan Veretout og Geoffrey Kondogbia, der er stamspillere i henholdsvis Nantes og Lens. De suppleres med blandt andre Paul Pogba (midtbane) fra Manchester United og Jean-Christophe Bahebeck (angreb) fra Paris Saint-Germain.

Eneste minus er fraværet af Kurt Zouma (forsvar), der er ude med en skade.

Læs også spilforslaget: Se også: Hun vinder tyskerkampen i Wimbledon

Serbien har viste solid klasse omkring talentarbejdet, og man kan i truppen blandt andet hæfte sig ved Teleoptik-duoen Sasa Ivkovic (midtbane) og Aleksandar Mitrovic (angreb), der er stamspillere både i deres klub og på U19-landsholdet.

Franskmændene skulle under normale omstændigheder også holde et vågent øje med Nikola Ninkovic (midtbane), der nok er yngstemand i truppen, men en ganske målfarlig herre fra den offensive midtbane. Han er dog ikke med i dag.

Truppen savner i øvrigt også Nikola Aksentijevic (forsvar), Matija Nastasic (forsvar) og den helt store angrebsprofil Lazar Markovic (angreb).

Læs også: Se også: Mere overskud med spileksperten

Det er farligt at undervurdere serberne, men med fraværene, så kan de komme i problemer mod et fransk mandskab, der fremstår yderst stærkt.

Hvad spiller du på i dag? Del dine tip i kommentarfeltet under artiklen eller i vores Facebook-gruppe.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik