Indlæser...

Smæk til Casper Christensen

Anders Lund Madsen vinder aftenens tv-krig over Casper Christensen, spår Unibet

07:30, 09. okt 2009 | Jonas Hüttel

Med Henrik Qvortrup i studiet har Casper Christensen et godt trækplaster til at slå Anders Lund Madsen i aften, men alligevel tror Unibets oddssættere ikke på, at det lykkes. (Foto: TV2)
Med Henrik Qvortrup i studiet har Casper Christensen et godt trækplaster til at slå Anders Lund Madsen i aften, men alligevel tror Unibets oddssættere ikke på, at det lykkes. (Foto: TV2)

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

'Vild med dans' er for længst rykket fra Talent 2009, men senere på aftenen er det DR1, som har bedst fat i seerne. Sådan var det i hvert fald i sidste uge, hvor seerne foretrak Anders Lund Madsens og hans - opfindsom titel i øvrigt - 'Det nye talkshow' frem for Casper Christensen og Aloha!

I aften forsøger Casper Christensen og TV2 så at vinde noget af det tabte tilbage, når komikeren går i haserne på sin gamle ærkefjende, Se & Hørs tidligere chefredaktør Henrik Qvortrup.

Det kommer dog ikke til at lykkes, hvis man skal tro bookmakeren Unibet.

- Talkshows tiltrækker den samme type af seere, og da Aloha! starter senere end konkurrenten på DR1, er der sandsynligvis mange, der vælger at nøjes med et ’snakke-program’ fredag aften.

- I sidste uge havde Anders Lund Madsen næsten en kvart million seere flere end Casper Christensen, så selv om han har gjort et scoop ved at få Qvortrup i studiet, er der altså lang vej op til Madsen, siger pressechef Per Marxen fra Unibet.

Hvilket program vil få flest seere?

Det Nye Talkshow (DR1) - odds 1,20

Aloha! (TV2) - odds 4,00

Hvilket program vil få flest seere?

Talent 2009 (DR1) - odds 6,00

Vild Med Dans (TV2) - odds 1,10

Annonce