Indlæser...

Barcelona er storfavoritter

Bookmakerne tror på endnu en Champions League-triumf til Messi og co.

13:29, 19. mar 2010 | Jonas Hüttel

Annonce

Lionel Messi og det øvrige Barcelona-mandskab er bookmakernes klare favoritter til at vinde endnu en Champions League-turnering. (Foto: AP) Se stort billede | Del
Champions League, vinder
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Et rent fransk opgør, katalanere på besøg i London, italienere i Moskva og endelig møde mellem Manchesters og Münchens stoltheder.

Sådan lød resultatet af lodtrækningen til kvartfinalerne i Champions League, og hos bookmakere og spillere er der ingen tvivl.

Barcelona er storfavoritter til at vinde Champions League for andet år i træk. I skrivende stund kan der hentes odds tre på dem som vindere af turneringen, mens næststørste favoritter er sidste års finalister fra Manchester United.

Wayne Rooney og de røde djævle giver pengene 4,50 tilbage som vindere.

- Reaktionen fra vores kunder var helt tydeligt, at Barcelona og særligt Manchester United fik en god lodtrækning, mens Arsenals chancer blev forringet betydeligt, siger Betfairs danske landechef Peter Weinreich.

Efter Barcelona og Manchester følger Inter til odds fem, hvorefter der er et markant spring i odds til de øvrige hold i turneringen.

Fjerdestørste favorit er Arsenal, som giver pengene 12 gange igen som vindere af Champions League.

Champions League-kvartfinaler

Olympique Lyon-FC Girondins Bordeaux

FC Bayern München-Manchester United

Arsenal FC-FC Barcelona

Inter FC-CSKA Moskva

Du kan følge ekstrabladet.dk's spilforslag på twitter og på Facebook

Annonce