Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)

Lotto-millionærer efterlyses

Din vinderkupon til 41 kroner kan vise sig at være en million kroner værd

Mest læste i Spilnyheder

Senest i Spilnyheder

 

Så er det med at få vendt vrangen ud på bukselommerne og tømt handskerummet for lottokuponer, der endnu ikke er præmiesøgt hos en forhandler.

Danske Spil mangler således fortsat finde tre af de ti lottovindere, der ved lodtrækning blandt alle præmiegivende rækker 6. juni fik en ekstra million kroner oven i samt billet til OL i London.

Læs også: Se også: Lottomillionærer sprang køen over

Og det er med at komme ud af busken med kuponerne, hvis man skal med til OL, for deadline er her 16. juli. Når det gælder den ekstra million kroner, så er tidsfristen gældende til starten af juni næste år.

OL-rejsen er programsat fra 30. juni til 1. juli, hvor de ti vindere med ledsagere kan se frem til at opleve tennis, badminton og håndbold.

- Potentielt kan der blive tale om en tur, hvor der er seks tomme sæder. Det skulle vi meget gerne undgå, siger kommunikationsmedarbejder hos Danske Spil, Morten Hedegaard.

Læs også: Se også: Så rundede Eurojackpot 100 mio. kr

De tre kuponer er købt i Chokoland i Greve, hvor der er tale om en kupon med en gevinst på 41 kroner, i Super Best i Hirtshals, og SuperBrugsen i Rødekro, hvor der begge steder er tale om kuponer, der ved den egentlige trækning blev 111 kroner værd.

Alle tre steder vil der blive hængt en plakat op med opfordring til at få tjekket sine kuponer.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik