Indlæser...

Thor svingede hammeren

Norske Thor Hushovd sejrede overbevisende i spurten på sjette etape af Spanien Rundt

18:23, 02. sep 2010 | Brian Askvig

Annonce

Thor Hushovd vandt overbevisende dagens etape i Vueltaen (Arkivfoto: AP) Se stort billede | Del
  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Før sjette etape af Spanien Rundt erklærede Thor Hushovd (Cervélo), at han havde tænkt sig at vinde den hårde etape, og med en overbevisende sejr i massespurten i Murcia levede han op til sit ord.

Det var stigningen Alto de la Cresta del Gallo 17 kilometer fra mål, der fik Hushovd til at tro på, at det var hans dag, idet den gjorde etapen til en perfekt scene for den robuste, slidstærke rytter. Mange konkurrenter til det ventede spurtopgør blev siet fra på stigningen, og på den sidste kilometer bragte Hushovd sig i ønskeposition forrest i feltet. Da løbets førende rytter, belgieren Philippe Gilbert (Lotto), åbnede spurten skarpt forfulgt af Daniele Bennati (Liquigas), slog nordmanden til.

Han skød frem og sejrede med en cykellængde foran Bennati og Grega Bole (Lampre), mens Gilbert sluttede på en sjetteplads og uden problemer bevarede sin røde førertrøje.

- Det var en hård dag, men jeg følte mig godt tilpas på stigningerne, hvor jeg bliver bedre og bedre, så jeg havde stadig noget tilbage til spurten, sagde Hushovd, mens han ventede på at blive hyldet på podiet.

- Jeg hægtede mig på Bennatis hjul og vandt spurten ganske let. Jeg er meget, meget lykkelig for sejren, sagde Hushovd.

Team Saxo Banks Fränk Schleck sad trygt og sikkert bagest i feltet og bevarede sin samlede ottendeplads i løbet.

Annonce