SMS Tip

Vejle smadrede MLS-storhold

Vejle havde torsdag ingen problemer med at slå det mest succesfulde hold i det amerikanske liga, DC United, i en træningskamp i USA

22:40 - 05. feb. 2009 | Thor Carlskov

Eduardo Delani scorede to kasser for Vejle mod DC United. (Arkivfoto: Kim Agersten)

Det kan godt være, at DC United med fire mesterskaber er det mest succesfulde hold, siden den amerikanske MLS-liga blev oprettet i 1996.

Men torsdag måtte Washington-holdet lægge ryg til en omgang stribet flæsk, da de mødte Vejle Boldklub i en træningskamp.

Efter en pauseføring på 3-0 vandt Vejle med 4-1 på to mål af brasilianske Eduardo Delani - som lå alene på toppen - og et enkelt mål af Adda Djeziri og Alex Nørlund.

Vejle havde bl.a. den tidligere AaB-back Martin Pedersen med fra start.

VB's startopstilling (4-2-3-1): Jimmy Nielsen - Allan Olesen, Brian Priske, Steffen Kielstrup, Martin Pedersen - Søren Pallesen, Allan Gaarde - Alex Nørlund, Adda Djeziri, Brian Nielsen - Eduardo Delani.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Fodbold

Annonce

Img