Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Gaarde: Jeg har tilgivet David N.

- Jeg har tilgivet, selvom han aldrig har sagt undskyld. Allan Garde blev brutalt slået ned af sin holdkammerat David Nielsen, der hudløst ærligt beskriver episoden i Ekstra Bladet idag

07:30, 31. okt 2008 | Mads Glenn Wehlast

Annonce

David Nielsen skriver i Ekstra Bladet i dag om, hvordan han i 2005 bevidst og brutalt overfaldt sin daværende holdkammerat Allan Gaarde (Foto: Erik Kragh)
David Nielsen skriver i Ekstra Bladet i dag om, hvordan han i 2005 bevidst og brutalt overfaldt sin daværende holdkammerat Allan Gaarde (Foto: Erik Kragh)
  • Seneste i Fodbold

Annonce

Allan Gaarde har for længst lagt overfaldet bag sig. Parkeret det på harddisken. Men glemme den kommer han aldrig til. Det var trodsalt for brutalt og voldsomt.

Den 14. februar 2005 i Gigantium, da han blev slået ned af sin daværende holdkammerat David Nielsen under AaB’s træning.

– Jeg har tilgivet David, selv om han aldrig har sagt undskyld. Hvis jeg ikke havde tilgivet ham, havde det stadig fyldt alt for meget i mit liv. Det var en dum episode, hvor David også har erkendt, han gik langt over stregen.

– Men jeg må sige, at han ramte både hårdt og præcist, siger Allan Gaarde, der endnu ikke har læst David Nielsens bog. Men han bekræfter hele hændelsesforløbet, da Ekstra Bladet læser David Nielsens version af overfaldet op fra bogen.

Slog ikke ud efter ham
Der er dog én sekvens, hvor Gaarde langtfra er enig med forfatteren.

– Jeg slog ikke ud efter David, som han skriver i bogen. Det er jeg overbevist om, selv om jeg ikke husker meget, efter jeg blev slået ned. Men mine holdkammerater, der overværede episoden, bekræftede også min udlægning, siger han.

De brudstykker, Ekstra Bladet har læst op fra bogen ’Sorte Svin’, imponerer Gaarde, selv om han er en af hovedpersonerne.

– Det er genfortalt meget præcist og godt skrevet. Det virker, som om David er meget ærlig. Men med sådan en bog udstiller han også mere sig selv end dem, han omtaler.

– Desværre er der flere folk, der vil læse den slags Se & Hør-historier frem for en ordentlig fodboldbog om forholdene for en professionel spiller, siger Allan Gaarde, der i modsætning til forfatteren havde et fint forhold til David Nielsen, inden han blev slået i gulvet den februardag for tre år siden.

– Har du et normaliseret forhold til David i dag?

– Vi har da hilst på hinanden, når vi har mødt hinanden her i Tippeligaen, siger Gaarde, der spiller for Viking Stavanger, mens David Nielsen har været udlejet til Strømsgodset.

Læs hele kapitlet om overfaldet fra Davids bog i Ekstra Bladet i dag

Annonce