Atletik 9 min. siden
Rystet efter kæmpe dopingfangst: Verdens bedste knaldet
Premier League 44 min. siden
Supertalents stikpille til United: Jeg vil vinde titler
OL 2016 54 min. siden
Dansk kæmpe-fiasko: OL-guldvindere ikke med til OL
Cykling 1 time siden
Storfavoritten fik prygl på brutal bjergetape
Fodbold 1 time siden
Real ryster i bukserne: Her udgår Ronaldo fra træningen
Håndbold 2 timer siden
Landstræner bekymret - målmand med nok en hjernerystelse
Superligaen 2 timer siden
TV-ekspert forklarer sig: Derfor var det Brøndbys dårligste
Tennis 2 timer siden
Tredjeseedet tysker ryger tidligt ud i French Open
Premier League 3 timer siden
Så ringede Mourinho til van Gaal
Championship 4 timer siden
Viktor Fischer på vej til Premier League-oprykker
Formel 1 4 timer siden
Overhaler tidsplan: Magnussen kan få supermotor allerede nu
Superligaen 5 timer siden
Brøndby på vej mod stjernesalg
Landsholdsfodbold 6 timer siden
Agger-afbud kan åbne for Zanka
Brøndby 7 timer siden
Efter hård kritik: Brøndby Stadion får nyt græs
Superligaen 7 timer siden
Hvem? Brøndby ansætter ny assistent
Premier League 7 timer siden
Beckham og Liverpool-legende lovpriser Mourinho
Cykling 7 timer siden
Førertrøje overrasker hollandsk Giro-helt
Premier League 8 timer siden
Kan du se det: Stjerneangribers foto får rygterne til at eksplodere
Brøndby 9 timer siden
Frank-afsked og direktør-fyring koster Brøndby: Taber over 20 millioner
Brøndby 9 timer siden
Elmander frygter det værste: Det gør virkelig ondt
DBU Pokalen

Her hele lodtrækningen til DBU Pokalen

Hvis dit hold er med i første runde af pokalturneringen, kan du se hvem de skal møde her

  • FCK vandt DBU Pokalen sidste sæson, hvem vinder den i den kommende sæson? (Foto: Lars Poulsen)
FCK vandt DBU Pokalen sidste sæson, hvem vinder den i den kommende sæson? (Foto: Lars Poulsen)

Der blev tidligere i dag trukket lod til første runde i DBU Pokalen, som landspokalturneringen nu hedder.

Det skete fra kl. 12 i ekstrabladet.dk's redaktionslokaler og blev sendt live her på sitet.

Læs også:

Se også: Se pokallodtrækningen hér

De to bedst rangerede hold i lodtrækningen var de to Superliganedrykkere fra Lyngby BK og HB Køge, der skal møde henholdsvis BGA fra 2. division og Nakskov fra Lolland-Falster-serien.

Det lavest rangerende hold i lodtrækningen var Nordvestmors BK, der netop er rykket fra Serie 4 og op i Serie 3. De skal på en svær opgave mod Skive IK fra 1. division.

Du kan se den fulde kampliste ude til højre.

Vest – 46 hold
(Nord-puljen) - 12 hold

Nordvestmors BK (S4) - Skive IK (1D)

Gug B (S3) - Lindholm IF (2D)

Hadsund B (S1) - FC Hjørring (1D)

Hjørring Frem (S1) - Blokhus FC (1D)

Aalborg Freja (JS1) - Frederikshavn fI (JS1)

Thisted FC (2D) - Hobro IK (1D)

Midt-puljen – 14 hold
Borbjerg GU (S3) - Lystrup IF (S1)

DGL 2000, Aarhus (S1) - Aarhus Fremad (2D)

Odder IGF (DS) - Viborg FF (1D)

Vatanspor (S1) - Kjellerup IF (2D)

FC Djursland (DS) - Skovbakken (2D)

Ringkøbing IF (DS) - Brabrand IF (2D)

Tjørring IF (DS) - Viby IF (2D)

(Syd/Fyn-puljen) – 20 hold
Allesø GF (S2) - Marienlyst (2D)

Egebjerg IF (S2) - FC Sønderborg (DS)

Chang (S1) - FC Fredericia (1D)

Morud IF (S1) - Marstal/Rise (FS)

Esbjerg IF 92 (JS) - FC Fyn (2D)

Sædding/Guld. (JS1) - FC Svendborg (2D)

Søhus Stige (FS) - Varde IF (2D)

Tved BK (FS) - Aarup BK (2D)

Ubberud IF (FS) - Vejle BK Kolding (1D)

FC Sydvest (DS) - Otterup B&I (2D)

Øst – 50 hold
(Fyn/Sjælland/LF-puljen) – 14 hold

Kalundborg GB (S1) - Nordvest FC (2D)

Nakskov B (LFS) - HB Køge (SL)

Sydalliancen (LFS) - Frem Sakskøbing (DS)

Tuse IF (SS) - Herlufsholm GF (DS)

Ringsted (DS) - Næstved BK (1D)

LFA (2D) - FC Vestsjælland (1D)

Svebølle (2D) - Næsby BK (2D)

(Sjælland/København/Bornholm-puljen) – 36 hold
BK Heimdal (S3) - Ledøje-Smørum (SS)

CSC (S2) - AB Tårnby (KS)

Femhøj IF (S2) - Vanløse IF (2D)

Fløng/Hedehusene (S2) - IF Føroyar (S1)

Vallensbæk IF (S2) - Allerød FK (DS)

Lundtofte (S1) - Frederikssund IK (DS)

Østerbro IF (S1) - NB Bornholm (DS)

Amager FF (KS) - HIK (2D)

Jægersborg BK (KS) - Hvidovre IF (2D)

Virum/Sorgenfri (SS) - Rishøj BK (2D)

Avedøre IF (DS) - B 1908 (2D)

B 93 (2D) - Avarta (2D)

BGA (2D) - Lyngby BK (SL)

BK Skjold (2D) - AB (1D)

BSV (2D) - FC Roskilde (1D)

Elite 3000, Helsingør (2D) - Herlev IF (2D)

Fremad Amager (2D) - Brønshøj (1D)

Skjold Birkerød (2D) - SC Egedal (2D)

Seneste Ekstra Bladet job

Følg Ekstra Bladet Sport

- så giver vi dig noget at tale om

Følg Ekstra Bladet Sport

Seneste fodbold

Hent flere

Mest læst i fodbold

Hent flere
Tipsbladet
Ved du noget? Tip Ekstra Bladet  -  E-mail 1224@eb.dk SMS til 1224 Tlf: 33111313
Nyhedsredaktør:Linette K. Jeseprsen
Ansv. chefredaktør:Poul Madsen