SMS Tip

Vejret i dag:

AGF-træner har plan klar

Martin Jørgensen skal spille centralt, mens Jakob Poulsen får kantplads på AGF's superligamandskab

13:46 - 09. feb. 2010 | Allan Pedersen

Martin Jørgensen i aktion i Århus tirsdag. (Foto: Rumle Skafte)

  • SAS Ligaen
  • # Klub K S Point
    1FC København2038-1143
    2OB2032-2040
    3Esbjerg fB2033-2237
    4Silkeborg IF2036-2235
    5AaB2022-1828
    6Brøndby IF2036-3528
    7AGF2025-3027
    8FC Midtjylland2026-3325
    9SønderjyskE2017-2024
    10FC Nordsjælland2022-2624
    11Randers FC2013-3310
    12HB Køge2017-478

Se flere stillinger her

AGF-træner Erik Rasmussen har sin køreplan klar, når det handler om fordelingen af midtbane-pladserne i foråret.

Med Martin Jørgensens ankomst og Jakob Poulsens forbliven er der seks kvalificerede bud til de fire pladser.

- Men det er bestemt ikke mere end, hvad vi helt sikkert får brug for i et forår med et meget kompakt forårsprogram, siger Erik Rasmussen, der tirsdag så Martin Jørgensen på træningsbanen i Fredensvang for første gang.

Den hjemvendte landsholdsspiller nøjedes dog med en let gang løbetræning for sig selv samt lidt gymnastik, fordi han stadig har lidt problemer med sin lyske. Men Erik Rasmussen og Jørgensen har dog haft en indbyrdes snak om planerne for foråret.

To gange tre
Som udgangspunkt udgør Martin Jørgensen sammen med Jerry Lucena og talentfulde Kasper Povlsen tre bud på de to centrale midtbanepladser.

Og tre bud er der også til de to pladser som kantspiller – nemlig den to kommende VM-spillere Jakob Poulsen, Benny Feilhaber samt nyerhvervelsen fra FC Nordsjælland, Stefan Petersen.

-. Jakob Poulsen spillede flere kampe centralt i efteråret, men jeg vil hellere se ham på en af kanterne. Selvfølgelig er denne plan ikke mere fast, end den kan ændres, inden vi skal ud i første turneringskamp, understreger Erik Rasmussen, der samtidig bedyrer, at Martin Jørgensen ikke er blevet lovet nogen startplads i sin nye/gamle klub.

Skal kæmpe
- Martin skal kæmpe for sin sag på lige fod med de øvrige, men jeg er sikker på, at han bliver en forstærkning for os. Lige nu gælder det dog først og fremmest om at få ham i gang efter skaden, fastslår AGF-træneren, der i dag sender sit hold i aktion i en træningskamp mod Fredericia – uden Martin Jørgensen.

Landsholds-veteranen regner dog med at kunne trække i støvlerne og træne i selskab med sine nye holdkammerater første gang inden denne uge er omme.

Annonce

  • Seneste nyt på ekstrabladet.dk

Annonce

Annonce

  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Følg AGF på Twitter

Img