Indlæser...

Klub og fans mod mandagskampe

Tallene taler deres tydelige sprog. Fodboldfans kan/vil ikke til bold om mandagen. Men TV tjener og betaler kassen. Klub erkender, det går ud over deres tilskuere

11:21, 06. feb 2009 | Rene Simmel

Annonce

  • # Klub K S Point
    1FC København1831-1639
    2FC Nordsjælland1825-1335
    3FC Midtjylland1827-2630
    4AC Horsens1830-2229
    5AGF1824-1629
    6Silkeborg IF1828-2526
    7AaB1827-2526
    8OB1832-3025
    9SønderjyskE1821-2821
    10Brøndby IF1820-2318
    11Lyngby1817-3312
    12HB Køge1816-417
Der kan godt skubbes en enkelt eller to tilskuere mere ind på superliga-stadions, ikke mindst mandag aften, hvor TV insisterer på at en enkelt kamp skal spilles (Foto: Rasmus Banner)
Der kan godt skubbes en enkelt eller to tilskuere mere ind på superliga-stadions, ikke mindst mandag aften, hvor TV insisterer på at en enkelt kamp skal spilles (Foto: Rasmus Banner)
  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport
Annonce

I dag offentliggjorde FC Midtjylland et fint halvårsregnskab. Undervejs konstaterer administrerende direktør, Claus Bertelsen, dog, at 'mange mandagskampe betydet færre tilskuere og mindre salg i boderne'.

- Vi lider hårdere end andre klubber under det, da vi er en regionsklub, hvor mange af vores tilskuere måske har 100 km til stadion. Så passer mandag aften bl.a. for familier med børn ikke ret godt, uddyber han overfor ekstrabladet.dk.

Men I tjener det vel ind via TV-pengene?

- Det er rigtigt, at TV-indtægterne er steget, men der er forskel på, hvordan mandagskampene rammer. Så sent som i går var jeg til møde i divisionsforeningen, hvor jeg talte med andre klubber om det. Storby-klubberne har åbenbart ikke de samme problemer, siger Claus Bertelsen.

Ekstrabladet.dk har gennemgået tilskuertallene for efteråret. Efter de 17 runder er gennemsnittet til alle kampe - lørdag, søndag 14, 16.05 og 18 og mandag på 7.721. Mandag aften er snittet på 6.475, godt hevet op af fire kampe over 10.000, det er FCK-Esbjerg (15.158), AGF-Horsens (10.005), OB-Sønderjyske (10.434) og Brøndby-Horsen (12.882).

Altså et klart signal.

TV bestemmer
Det er TV2 sport der viser mandagskampene og har indflydelse på, hvem der spiller dem. Det vakte almindelig oprør blandt fodboldfans i Hovedstaden, da sæsonpremieren - det nye derby - mellem Brønd og FCK blev flyttet til mandag den 2. marts.

På fansiden allehaderos.dk, hvor tilhængere af Brøndby IF har et debatforum udviklede der sig hurtigt en diskussion om, hvordan kan man straffe TV2 Sport, om i hvilke TV-pakker kanalen ikke er med. Næppe nogen der får kanalen - som er et samarbejde mellem TV2 og Viasat til at ryste i bukserne - men alligevel viser, at en kanal der skal leve af sportstilhængere ikke tager hensyn til dem, der vil på stadion for at støtte deres klub.

Hvad synes du? Er det fint, at du kan sløve den ved kakkelbordet inde i varmen og se lidt bold, mens ugen kommer i gang eller bør der taget hensyn til dem, der skaber stemning på tribunerne? Kommenter herunder.

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce