Se Balotelli og Tevez mobbe fotografen i tv-indslaget over artiklen
----------
Rendyrkede målmaskiner hører til sjældenhederne i dansk fodbold. I de fleste sæsoner af Superligaen er topscorerprisen relativt 'billigt til salg'.
I de seneste ti år er det faktisk kun lykkedes fire spillere at score 20 mål eller mere i den bedste danske række.
Selv om de danske klubber selvfølgelig ikke kan stille med en Lionel Messi, der scorer 50 mål på en sæson, så taler statistikken alligevel sit tydelige sprog, når man eksempelvis kigger på en liga som den hollandske, som vi danskere jo gerne vil sammenligne os med.
Læs også: Se også: Nicolai Jørgensen øjner topscorertitel
Her scorede Bas Dost 32 kasser i løbet af Æresdivisionens 34 runder. På andenpladsen fulgte Malki og de Jong med 25 kasser hver. Til sammenligning blev Dame N' Doye Superliga-topscorer med 18 mål i sidste sæson, og han var kun 'truet' af Nicklas Heleniuos og Cesar Santin med henholdsvis 14 og 13 scoringer.
- Det er jo også, fordi man i den hollandske liga ser fire hold, der er meget bedre end de andre, og derfor kommer angriberne frem til mere, påpeger Bo Henriksen, der er gæst i FODBOLD MED ATTITUDE.
De gode angribere bliver solgt
Brønshøj-træneren bombede selv for klubber som OB, Herfølge og især
Kidderminster i England. Den tidligere målmager mener ikke, at dagens
Superliga-angribere mangler kvalitet.
- Vi må bare erkende, at når en spiller viser målfarlighed i Superligaen, så bliver han bare skudt af sted til en bedre liga, før han kan etablere sig som topscorer i Danmark, forklarer Henriksen.
Læs også: Se også: Smil i AGF: Talenter er 30 millioner værd
Måske er det også galskaben hos angriberne, der mangler. Galskab eller mål mangler angriberne i Premier League i hvert fald ikke. Vi ser på to klip med Mario Balotelli og Carlos Tevez, der driller Manchester Citys egen, kvindelige fotograf Sharon Latham. Men går de to verdensstjerner over stregen?
Vi diskuterer i FODBOLD MED ATTITUDE, som du kan se i tv-indslaget over artiklen
Du kan se andre udgaver af FODBOLD MED ATTITUDE her under:
Se også: Morten Bruun: Jürgen Klopp ville passe fint i Silkeborg
Se også: TV: Skørt! Absalonsen i gak gak-interview
Se også: Kim Milton om skandaløs Juve-sejr: Uværdigt!
Se også: TV: Se Liverpool-managers vilde peptalk til Agger og Co.
Se også: TV: Bendtner eller Balotelli - hvem er den største scorekonge?
