Indlæser...

Brøndby-fans fik ikke svar på alt

Dialog: De kritiske røster i Brøndbys fanskare fik ikke svar på alle deres spørgsmål ved mødet med Per Bjerregaard og andre fra ledelsen. Men det blev en marathon-forestilling

07:20, 09. feb 2010 | Gisle Thorsen, Mads Glenn Wehlast

Annonce

  • # Klub K S Point
    1FC København1831-1639
    2FC Nordsjælland1825-1335
    3FC Midtjylland1827-2630
    4AC Horsens1830-2229
    5AGF1824-1629
    6Silkeborg IF1828-2526
    7AaB1827-2526
    8OB1832-3025
    9SønderjyskE1821-2821
    10Brøndby IF1820-2318
    11Lyngby1817-3312
    12HB Køge1816-417
Det blev noget af et marathonmøde mellem udvalgte Brøndby-fans og klubledelsen i aftes (Foto: Mogens Flindt)
Det blev noget af et marathonmøde mellem udvalgte Brøndby-fans og klubledelsen i aftes (Foto: Mogens Flindt)
  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport
Annonce

Fansene kom med mange spørgsmål. Flere end de fik svar på …

Det blev noget af et maratonmøde bag den lukkede dør på første sal i Brøndbys klubhus, da Brøndby-formand Per Bjerregaard i aftes havde inviteret en række kritiske fans til et såkaldt haste-dialogmøde.

17 fans var på plads – og de fik i løbet af de godt fire timer enkelte indrømmelser fra den meget snakkende Per Bjerregaard.

Formanden indrømmede, at han burde have nævnt alle seks medlemmer i det såkaldte fodboldudvalg, som blev nedsat i kølvandet på sønnens Anders Bjerregaards afsked i december.

Til gengæld skulle han ifølge Ekstra Bladets kilder ved mødet have svaret særdeles undvigende, da der blev spurgt til sin søn Anders’ afsked og fyringen af direktør Hermann Haraldsson.

Blandt mødedeltagerne var en overraskende deltager: Jesper Nielsen. Kasi-Jesper, afgående storsponsor, kunne fortælle, at det fortsat er hans plan at vende tilbage til Brøndby. På et tidspunkt …

Direktøren ikke med
Det opsigtsvækkende møde foregik i amatørklubbens regi. Per Bjerregaard var initiativtager og sammen med Emil Bakkendorff, sikkerhedschef og medlem af Fodboldudvalget, Brøndbys repræsentanter.

Mødet havde tre hovedtemaer: Sikkerhedschef Emil Bakkendorffs sikkerhed (han har, som beskrevet i Ekstra Bladet, været udsat for chikane), urigtige oplysninger på debatsider samt den fremtidige dialog.

Direktør Frank Buch-Andersen – som står som en modpol til Per Bjerregaard i den igangværende magtkamp – kunne ikke deltage.

Ifølge Per Bjerregaard hastede det meget med mødet, og man kunne derfor ikke vente, til direktøren vendte hjem fra Spanien, hvor han i disse dage er på inspirationstur med en række sports- og talentchefer samt DBU’s landstrænere.

– Desværre er Frank forhindret i at være med, men der er ingen skjulte dagsordener ved mødet, sagde Emil Bakkendorff til Ekstra Bladet, inden døren i aftes blev lukket i, og fotografen pænt blev bedt om ikke at tage billeder.

Andet fanmøde
Aftenens fanmøde var det andet af sin art på mindre end en uge på Vestegnen.

Onsdag i sidste uge – altså flere dage inden forretningsfører i amatørafdelingen Michael B. Espersen udsendte en indbydelse på Per Bjerregaards vegne – afholdt den professionelle afdeling et dialogmøde med Brøndby Support og Brøndby Tifo.

Med til mødet var bl.a. Brøndby-direktør Frank Buch-Andersen, kommerciel direktør Ole Palmå og sikkerhedschef Emil Bakkendorff.

Formand Per Bjerregaard deltog ikke i arrangementet med klubbens officielle fanskare. Ifølge Emil Bakkendorff var han forhindret, men kunne kun et par dage senere udsende sin egen mødeindkaldelse til en række af de mere højtlydte fans på diverse Brøndby-fora.

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce