HERNING (ekstrabladet.dk): Der var et enkelt skår i FC Midtjyllands sejrsglæde
efter 3-1-triumfen over de danske mestre fra FC Nordsjælland i dagens
Superligakamp.
Den lynhurtige nigerianer måtte nemlig hjælpes fra banen med en skulderskade i 1. halvlegs sidste minut efter at gæsternes Søren Christensen var kommet for sent med en tackling. Så der venter måske en ufrivillig pause forude.
- Jeg ved ikke, hvad der er galt. Jeg kan kun sige, at det gør ondt. Forhåbentlig er kun slaget. Men vi skal kigge nærmere på det i morgen, sagde han, der var et stort aktiv for sit hold i den tid, at han var med – blandt andet ved at være med i oplægget til Tim Janssens vigtige 2-0-scoring.
Læs også: Se også: FCN-keeper: Jeg fejlede
Samme Janssen var i sagens natur både meget tilfreds med scoringen og med sejren.
- Denne kamp viste, at vi er et klassehold. Vi lærte af vores fejl i Parken. Vi fik presset Nordsjælland fra start, og det gav mig hurtigt tro på, at vi ville vinde den kamp.
- Så bortset fra 15 minutter i Parken, kan vi tillade os at være glad for denne sæsonstart. Vi har vist masser af gode ting spillemæssigt,. Slået guldvinderne og haft sølvvinderne helt nede på hælene, sagde den hollandske angriber.
