Indlæser...

FCK legede Copacabana i Farum

Den tidligere så udskældte Aílton Almeida spillede en storkamp og havde en fod med i alle FCK's mål, da det blev til en komfortabel sejr over FC Nordsjælland

19:05, 04. apr 2009 | Thor Carlskov

Ailton var i forrygende form mod FC Nordsjælland. (Foto: Lars Poulsen)
Ailton var i forrygende form mod FC Nordsjælland. (Foto: Lars Poulsen)

Annonce

  • # Klub K S Point
    1FC København1831-1639
    2FC Nordsjælland1825-1335
    3FC Midtjylland1827-2630
    4AC Horsens1830-2229
    5AGF1824-1629
    6Silkeborg IF1828-2526
    7AaB1827-2526
    8OB1832-3025
    9SønderjyskE1821-2821
    10Brøndby IF1820-2318
    11Lyngby1817-3312
    12HB Køge1816-417
FC Nordsjælland - FC København 0-3
  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport
Annonce

22 millioner kroner. Det var mange penge, da FC København hentede Aílton Almeida i Örgryte 1. januar 2007, og det er fortsat mange penge.

Men hvis brasilianeren sender klubben til tops i Superligaen i foråret 2009, og dermed i Champions League-kvalifikationen, kan 22 millioner vise sig at være peanuts.

Og som brasilianeren sammen med landsmanden César Santín i momenter spillede på udebane i lørdagens 3-0-sejr mod FC Nordsjælland, så kan det godt gå den vej.

Opvisningen startede allerede efter 13 minutter, da César Santín af Aílton blev sendt afsted med en stikning ned mellem to FCN-forsvarere. Inden de fik tacklet ham, havde Santín elegant vippet bolden forbi Nenad Novakovic og ind ved den fjerneste stolpe med en blanding af en tåhyler og en følt yderside.

FCN-træner Morten Wieghorst vil nok bebrejde sine forsvarere, at de ikke gjorde, hvad han selv i sin tid som aktiv ville have gjort: Tacklet for enhver pris. På den anden side var afslutningen fra Santin så tilpas maskeret, at den var svær at forudsige.

Aíltons 2. halvleg
Målet til 2-0 var bedre endnu: Aílton spillede Santín midt på banen, og Santín brugte bolden til at finde William Kvist med en god aflevering i dybden. William Kvist fandt Aílton, som var løbet i position inde under mål.

Brasilianeren behandlede opspillet efter fortjeneste og sparkede kuglen over FCN-keeperen og op i nettaget. For et år - eller måske bare et halvt år - siden, ville Aílton have sparket den bold til Søllerød. Eller måske helt til Sverige.

Aílton havde yderligere to fremragende aktioner i kampen. Den ene, da han afdriblede tre mand fra sidelinjen og ind i banen og sparkede efter hjørnet. Den bold gik en anelse forbi mål.

Og den anden, da han mod slutningen af kampen sendte indskiftede Morten Nordstrand afsted til en af den slags en-mod-en med målmanden, som den danske landsholdsspiller sjældent brænder.

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce