Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Stadion i Køge i klar bedring

Horrible forhold mod Silkeborg er erstattet af en langt mere præsentabel bane, love HB Køges sportschef forud for kampen mod AaB

08:59, 17. mar 2010 | Hans-Henrik Hare

Det så helt skidt ud før forårspremieren mod Silkeborg. Banen skulle dog i det mindste være jævn nu, siger Per Rud. (Foto: Thorkild Amdi)
Det så helt skidt ud før forårspremieren mod Silkeborg. Banen skulle dog i det mindste være jævn nu, siger Per Rud. (Foto: Thorkild Amdi)

Annonce

  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport

Da Silkeborg i forårets første superligarunde tog til Køge og vandt 4-1 over de lokale bundpropper, skete det på noget, der vist nok var en fodboldbane.

Mudderhul passer måske bedre, men nu lover HB Køges sportschef, Per Rud, at forholdene har ændret sig mærkbart til weekendens kamp mod AaB.

- Den kan slet ikke sammenlignes med for 14 dage siden mod Silkeborg. Det er ikke en grøn, frodig, sydlandsk bane, og den er ikke køn at se på, men den er jævn, siger Rud til Nordjyske onsdag.

HB Køge har flyttet sæsonens første to kampe fra SEAS-NVE Park i Herfølge, da der ikke er varme i banen. Om forholdene rent faktisk var bedre i Køge skal være usagt her. Men imponerende var det ikke.

- De forhold som kampen mod Silkeborg blev spillet under var katastrofale, og det er mig en gåde, hvordan man kan tillade det, men jeg går ud fra, at banen er i bedre stand nu, siden de har meldt den klar, siger Karim Zaza til Nordjyske.

Mere end 110.000 kr. i kontante præmier på Holdet.dk - sæt dit hold nu!

Annonce