Indlæser...

OB-stjerner: Danskere er tillukkede

Peter Utaka og Eric Djemba-Djemba nyder tilværelsen i Odense - trods danskernes tillukkede facon

16:11, 14. feb 2010 | Rene Schrøder

Peter Utaka og Eric Djemba-Djemba hygger sig under OB's træningslejr i Spanien. (Foto: Claus Bjørn Larsen)
Peter Utaka og Eric Djemba-Djemba hygger sig under OB's træningslejr i Spanien. (Foto: Claus Bjørn Larsen)

Annonce

  • # Klub K S Point
    1FC København1831-1639
    2FC Nordsjælland1825-1335
    3FC Midtjylland1827-2630
    4AC Horsens1830-2229
    5AGF1824-1629
    6Silkeborg IF1828-2526
    7AaB1827-2526
    8OB1832-3025
    9SønderjyskE1821-2821
    10Brøndby IF1820-2318
    11Lyngby1817-3312
    12HB Køge1816-417
  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport
Annonce

ALHAURIN DE LA TERRE (Ekstra Bladet): Både Peter Utaka og Eric Djemba-Djemba er lykkelige for at bo i Danmark. Og lykkelige over at tjene deres løn i OB.

Det understreger de flere gange.

Alligevel irriterer det dem, at danskerne ikke er et lige så ukompliceret folkefærd, som de selv er.

– Jeg har boet i mange lande, og jeg må sige, at danskerne er svære at komme ind på livet af. De er svære at afkode og tillukkede, siger Eric Djemba-Djemba, som dog ikke har problemer med at komme i kontakt med folk med rødbedefarvet pas.

– Men henvender de sig til os, fordi vi er kendte, eller fordi vi er behagelige mennesker? Jeg er overbevist om, at de er fuldstændig ligeglade med en afrikaner, der bor i Odense og ikke spiller fodbold.

– Til gengæld har danskerne mere respekt for folk, der dyrker sport, end de f.eks. har i Frankrig, mener midtbanemanden.

'Anders Møller er sort indeni'
Hans 'striwede' kollega har mødt samme skepsis, når han er trådt ind i et rum fyldt med danskere.

– Danskerne er ikke et ret åbent folkefærd. Det var anderledes, da jeg spillede i Belgien, men jeg kan ikke svare på hvorfor, siger Utaka.

I OB-omklædningsrummet har de to gale fyre nedbrudt alle barrierer.

– Det kan godt være, at Anders Møller Christensen er hvid udenpå, men han er sort indeni. Han er lige så skør som os, skraldgriner Djemba-Djemba, mens Utaka sætter navne på de to spillere, som er de første på omklædningsrummets dansegulv, når musikken spiller.

– Man skulle ikke tro det, men Hans Henrik (Andreasen, red.) er den første til at joine os, når vi danser i omklædningsrummet. Derefter kommer Johan Absalonsen som regel og vil lære nogle trin, smiler Utaka.

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce