Forsiden lige nu: Løkke efterlyser den 'rygende pistol'
.tv lige nu: Lars Løkke: Køb en større megafon!
Det internationale fodboldforbund FIFA suspender Irak, fordi landets olympiske komité har fyret det irakiske fodboldforbunds ledelse
20:24 - 20. nov. 2009 | Ritzau /Sport

Sepp Blatter og FIFA har sendt Irak i skammekrogen. (Foto: AP)
Så gik den ikke længere. Det internationale fodboldforbund FIFA suspenderede fredag Irak, fordi Iraks olympiske komité har opløst det irakiske fodboldforbunds (IFA) ledelse og fået regeringens sikkerhedstropper til at besætte IFAs bygninger.
Det fandt Fifa ud af i mandags, og det internationale fodboldforbund gav tirsdag Iraks olympiske komité 72 timer til at genindsætte fodboldforbundets ledelse og forlade bygningerne. Da det ikke skete fredag, faldt hammeren.
- Irak og irakiske klubber har ikke længere lov til at spille internationale kampe, og landets fodboldforbund kan heller ikke deltage eller stemme ved Fifas kongres, lyder det i en udtalelse på FIFA's hjemmeside.
Iraks olympiske komité ikke har reageret på Fifas henvendelser, og indtil striden mellem den olympiske komité og det nationale fodboldforbund er løst, er Iraks landshold suspenderet, oplyser FIFA.
Så let stjæles din identitet 18:30, 09. feb
Bevæbnet familie rykkede ud til overfaldet kioskejer 18:30, 09. feb
Tyven stjal Gittes liv 18:26, 09. feb
Identitets-tyveri er pærenemt 18:21, 09. feb
TV: Kessler: Froch mister hovedet 18:10, 09. feb
Gi' os patos, eksplosion og Trotskij 18:09, 09. feb
Oprør: Studerende tvunget til DR-licens 18:09, 09. feb
Klager over publikum til ækelt sexshow 14:54, 09. feb
Ægtepar tiltalt for rufferi med thai-kvinder 17:06, 09. feb
Fjern dig fra mit sæde, unge mand 17:20, 09. feb
Twilight-stjerne har sex med Uma Thurman 16:30, 09. feb
Kriminel gruppering rykker syd på 15:26, 09. feb
Kim Milton bliver klub-boss 17:34, 09. feb
Løkke efterlyser den 'rygende pistol' 17:28, 09. feb
![]()
![]()
![]()