Indlæser...

Her er Danmarks kval-pulje

Vi slap for Spanien - og skal igen møde Portugal. Se Danmarks gruppe her

12:48, 07. feb 2010 (Opdateret tid: 12:53, 07. feb 2010) | Søren Lauridsen

Portugal blev trukket til Danmarks kvalifikationspulje. (Screendump fra Eurosport)
Portugal blev trukket til Danmarks kvalifikationspulje. (Screendump fra Eurosport)

Annonce

  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport
Annonce

Island, Cypern, Norge, Danmark, Portugal.

Sådan ser Danmarks gruppe ud, når VM er overstået og vi skal kvalificere os til EM-slutrunden i Polen og Ukraine.

Dermed er der igen lagt op til to spændende opgør mod Ronaldo og Co, som Danmark jo slog 3-2 på udebane efter et vanvittigt comeback og spillede 1-1 mod i Parken.

Landstræner Morten Olsen fik dermed begge sine ønsker forud for lodtrækningen opfyldt. Han ville undgå Spanien og lange rejser til Østeuropa.

Der var ellers lagt op til en uheldig lodtrækning, da Spanien med blot to muligheder tilbage - heraf altså Danmarks gruppe - ikke var trukket endnu.

Men heldigvis for os alle slap vi altså for VM-favoritterne og kan 'nøjes' med naboerne fra Portugal.

Danmark slipper formentlig for et møde med FCK-træner Ståle Solbakken, der først overtager det norske landshold 1. januar 2012 - når kvalifikationen er færdigspillet.

Læs:
Danmark har taget på Norge
Ond cirkel mod Portugal blev brudt
Vi har aldrig tabt til Island
Sjældne kampe mod Cypern

Kun gruppevinderen er sikker på at kvalificere sig til EM, mens den bedste toer fra de ni kvalifikationsgrupper også går direkte til EM.

Herudover skal de otte resterende gruppetoere spille playoff-opgør over to kampe for at komme med til slutrunden i Polen og Ukraine, der begge er kvalificeret som værter.

Se alle kvalifikationsgrupperne her

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce