For otte år siden blev Grækenland europamestre i Portugal ved hjælp af en
betondefensiv og en stribe 1-0-sejre.
Den samme spillestil førte dem lørdag aften til en 1-0-sejr over Rusland, som dermed højest overraskende må pakke sammen og tage hjem fra Polen.
Tjekkiet vandt nemlig samtidig over Polen, og snupper dermed gruppens anden kvartfinaleplads.
Læs også: Se også: Festen er forbi for Polen
Grækernes sejrsmål blev scoret i første halvlegs overtid af veteranen Georgios Karagounis, som også var med til at spille guldet hjem til grækerne for otte år siden.
Målet kom efter et flot kontraangreb, men det må nødvendigvis tilføjes, at det var en dybt ufortjent føring efter en halvleg, hvor Rusland havde haft alt spillet, og skabte chancer på samlebånd.
I anden halvleg viste grækerne flot moral, og forsvarede føringen til sidste blodsdråbe. Rusland var pisket til at satse frem ad banen, og det gjorde, at grækerne havde halvlegens bedste tilbud.
Men de kom ikke tættere end at blive snydt for et straffespark og sende et frispark på træværket.
Hvis Danmark vinder over Tyskland søndag aften mens Holland vinder over Portugal, bliver vi 1'er i Gruppe B, og kommer dermed til at møde Grækenland, som er 2'er i Gruppe A, i kvartfinalen.
