Forsiden lige nu: Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen
.tv lige nu: TV: Ford afslører geniale døre
Norske fodboldfans ville ønske, deres landshold var lidt mere som det danske. På Norges største avis falder læserne i svime over den danske sejr i Portugal
14:33 - 11. sep. 2008 | Thor Carlskov

Daniel Jensens sejrsmål mod Portugal har gjort blandt andre en norsk Werder Bremen-fan glad. (Foto: Lars Poulsen)
De norske tilskuere har ikke været just forvænt med succes de senere år. Og med 2-2 hjemme mod Island i den første kamp i VM-kvalifikationens gruppe 9 har nordmændene igen fået bange anelser hvad angår kvalifikationen til en slutrunde.
Til gengæld kan læserne på netudgaven af Norges største avis, VG, glæde sig med Danmark efter den dramatiske 3-2-sejr i Lissabon.
- Sikke en overhaling af Danmark. Vender 0-1 og vinder til sidst 3-2. Ganske enkelt fantastiske slutminutter. Var der andre, som så det? skriver tim a i kommentarfeltet til VG's artikel om den danske sejr.
- Danmark viser det, Norge mangler totalt. Holdmoral og kampvilje til sidste fløjt. Man skal være god for at vende 1-2 til 3-2 på udebane mod Portugal i slutminutterne. De fleste ville have kapituleret, skriver FFK1903.
- Det virker noget flatterende, det resultat, ja, skriver Raul07.
En norsk fan af Werder Bremen var ekstra glad:
- Helt sindssygt af Danmark. For at være ærlig, så synes jeg, det var morsomt at Portugal tabte. Og matchvinderen blev Werder Bremen-spilleren Daniel Jensen. Herligt! skriver werderb.
En enkelt nordmand var dog svært skuffet, eftersom han havde oddset på en sejr til Portugal.
- Jeg havde Portugal på oddset. Blev tosset da Danmark udlignede til 1-1 efter 82 minutter. Glæden var desto større, da Deco satte straffesparket ind i 86. minut. Yes, oddset-kuponen var hjemme. Har lige kigget på tekst-tv, og der stod der 2-3. Er det muligt!! stønner chipsk69.
Er Blachman virkelig et geni? 20:45, 10. feb
Caroline: Ingen ny træner i år 20:33, 10. feb
Ekspert: Netbank-brugerne er det svageste led 20:18, 10. feb
Pistolmand med skimaske røvede sparekasse 20:08, 10. feb
Ekspert: Bomber skal øge opstand i Syrien 20:07, 10. feb
Torres skal kæmpe for landsholdsplads 19:53, 10. feb
Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen 19:51, 10. feb
Sådan hilser Noma udeblevne gæster 18:22, 10. feb
Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen 19:51, 10. feb
Sexbombe brugte brysterne som airbags 17:01, 10. feb
Halle Berry frygter for sit liv 18:40, 10. feb
Torres skal kæmpe for landsholdsplads 19:53, 10. feb
Israel står bag seriedrab på atomforskere 19:22, 10. feb
Klamydia-Rasmus: Paradise-pigernes numser dur ikke 15:01, 10. feb
![]()
![]()
![]()
| Dato | Kamp |
|---|