SMS Tip

Vejret i dag:
-7°

Henrys fuskerhånd gemt væk

Gillette har fjernet hånden der bragte Frankrig til VM fra sin franske udgave af deres site

17:30 - 01. dec. 2009 | Henrik Flødstrup

Ups, hvor blev bolden af, og hånden røg i lommen. Og Irland kommer stadig ikke til VM. (Foto: Gillette.com)

 

Barberbladsgiganten Gillette har fjernet Thierry Henrys hånd med bold fra deres reklame. Men kun i den franske udgave.

Barcelona-angriberen brugte hånden i den afgørende playoffkamp mod Irland, og franskmandens svinestreg kostede et godt kæmpende irsk hold billetten til VM i Sydafrika.

På Gillettes hjemmeside kan man se Roger Federer med en tennisketsjer, Tiger Woods med en golfkølle og Theirry Henry med en bold i venstrehånden.

Sådan ser billedet ud på samtlige landes hjemmeside - bortset fra den franske version. Der er der en afgørende forskel. Bolden er retoucheret væk og hånden er i lommen.

I Storbritanien spekuleres der nu i, om det lille forsvindingsnummer er et forsøg på at hjælpe Henry fra yderligere kritik efter skandalekampen mod Irland.

Gå ind på Gillettes hjemmeside her.

Annonce

  • Seneste i Fodbold
Ingen artikler

Annonce

  • VM Gruppeboks
Ingen artikler

Annonce

  • Nationen VM-eksperter

Kommende kampe:

Dato Kamp

Img