SMS Tip

Vejret i dag:
-7°

Laudrup tror på dansk VM-succes

Legendariske Michael Laudrup er optimistisk på de danske vegne forud for slutrundestarten i Sydafrika

08:15 - 31. maj. 2010 | Mads Glenn Wehlast, Rene Schrøder

Træningen er i den grad sparket i gang i den danske VM-lejr i Sydafrika. (Foto: Lars Poulsen)

 

PRETORIA (Ekstra Bladet): Morten Olsen har rigeligt at se til i Sydafrika.

Modstanderne skal kortlægges, de danske spillere skal have formen og hovederne tunet ind på VM-kanalen, og han skal selv finde de taktiske nøgler, som skal dirke modstander-forsvarene i den indledende pulje op.

Men skulle Olsen få brug for et indspark, kan han bare vælge at gribe knoglen og give sin tidligere assistent og medspiller, Michael Laudrup, et ring.

Den bedste danske landsholdsspiller gennem tiderne har nemlig nogle klare ideer om, hvordan vejen til ottendedelsfinalerne skal banes ?og hvilke spillere der ikke må underpræstere, hvis missionen skal lykkes.

? Danmark er først og fremmest kommet til VM ved et stærkt kollektiv. Men selvfølgelig er der spillere, som er vigtige at have med, siger Michael Laudrup til Ekstra Bladet.

Vigtigt defensivt trekløver
? Hvilke skal vi sætte vores lid til?

? Hos mindre nationer som vores er det altid nødvendigt, at målmanden står en god slutrunde, hvis man skal have succes. Thomas Sørensen er vores førstemålmand, men Stephan Andersen har også vist sin klasse i kvalifikationen, siger Laudrup.

Ud over keeperen peger legenden på fire spillere, der bare har at ramme VM-formen.

? Det centrale forsvar og den defensive midtbane skal fungere. Så trekløveret Simon Kjær, Daniel Agger og Christian Poulsen er meget vigtigt.

'Vi går videre'
? Og så er Bendtner oppe foran selvfølgelig utrolig vigtig, da man jo, så vidt jeg husker, stadig skal score mål for at vinde fodboldkampe, griner Laudrup.

? Lige efter lodtrækningen troede du, at en kvartfinaleplads var mulig. Er du lige så optimistisk nu?

? Jeg tror, at vi går videre fra puljen. Det bedste hold, som vi kan 'krydse med' fra den anden gruppe, er Italien. Et fantastisk turneringshold, men hvor alt kan ske. Men lad os nu lige starte med at gå videre fra puljen først, siger Michael Laudrup.

Annonce

  • Følg emner nævnt i artiklen og få Facebook-opdateringer
Bendtner
Christian Poulsen
Daniel Agger
Simon Kjær
Stephan Andersen
Thomas Sørensen
  • Seneste i Fodbold
Ingen artikler

Annonce

  • VM Gruppeboks
Ingen artikler

Annonce

  • Kampe i dag

Ingen kampe igang

  • Nationen VM-eksperter

Kommende kampe:

Dato Kamp

Img