SMS Tip

Fire ude mod Sydafrika lørdag

Landsholdet trænede i dag for sidste gang i den tynde luft. Fire spillere ikke klar til morgendagens træningskamp

17:40 - 04. jun. 2010 | Opd. 19:03 | Mads Glenn Wehlast, Rene Simmel

null

Simon Kjær kunne ved dagens træning konstatere, at han er blandt de fire spillere, som Morten Olsen må se bort fra ved morgendagens kamp i og mod Sydafrika (Foto: Lars Poulsen)

 

I dag trænede landsholdet for sidste gang i lejren Muldersdrift udenfor Johannesburg i 1.500 meters højde.

Det var den sidste træning i tynd luft - kampene mod Holland, Cameroun og Japan spilles i hhv 1.750, 1200 og 1180 meters højde.

Også i morgen i træningskampen mod Sydafrika er Danmark 'på toppen' inden de flytter til Knysna nede ved havoverfladen.

Fire spillere er dog ikke helt deroppe, hvor de skal være.

Nicklas Bendtner har endnu ikke trænet med i Sydafrika. Han blev i dag - ligesom Simon Kjær, der blev skadet i venskabskampen mod Senegal torsdag - testet ved en specialtræning i formiddags.

Jon Dahl Tomasson og Thomas Kahlenberg stod også over i dagens træning.

Thomas Sørensen trænede med i dag, men holdes ude i morgen, da Morten Olsen ikke vil tage nogen chancer.

- Jeg har meldt mig klar til Morten Olsen, men må acceptere hans beslutning, at jeg ikke skal spille mod Sydafrika, siger målmanden til ekstrabladet.dk.

Jon Dahl menes at være med på Super Stadium i townshippen Attidgeville lørdag kl. 14.15 - direkte på TV2 - mens Simon Kjær, Nicklas Bendtner, Thomas Sørensen og Thomas Kahlenberg ikke kommer til at spille. Sidstnævnte har en overbelastningsskade.

Annonce

  • Følg emner nævnt i artiklen og få Facebook-opdateringer
Jon Dahl Tomasson
Nicklas Bendtner
Thomas Kahlenberg
Thomas Sørensen
Simon Kjær
  • Seneste i Fodbold
Ingen artikler

Annonce

  • VM Gruppeboks
Ingen artikler

Annonce

  • Kampe i dag

Ingen kampe igang

Kommende kampe:

Dato Kamp

Img