Forsiden lige nu: Her er årets hold i Superligaen
.tv lige nu: Solen stråler om kap med vejrpigen
Presselandsholdet slog DBU's udvalgte i en kamp, hvor forbundet ikke formåede at bide fra sig - men spillerne grinede
20:53 - 22. jun. 2010 | Mads Møller Lauritsen

Jakob Poulsen, Daniel Agger, Jon Dahl Tomasson og Christian Eriksen kiggede på, kom med tilråb og grinede såmænd også en smule, da presselandsholdet i Sydafrika mødte DBU's repræsentanter. (Foto: Per Kjærbye)

Ekstra Bladets Rene Schrøder jubler efter 1-0-målet mod DBU's målmandstræner Lars Høgh. (Foto: Per Kjærbye)
KNYSNA (ekstrabladet.dk): 1-0. Resultatet taler for sig selv.
Det samme gjorde højrepoten hos B.T.'s Morten Crone også, da han efter opspil i allerhøjeste verdensklasse kunne tage imod bolden fra Ekstra Bladets René Schrøder og score det afgørende mål i dagens fodbolddyst mellem presselandsholdet og DBU.
Unionen stillede ellers i noget, der kunne ligne stærkeste opstilling - dog uden landstræner Morten Olsen og kun kortvarigt med assistenttræner Peter Bonde på banen - men med målmandstræner Lars Høgh på kassen, tre hemmelige agenter fra PET i frie roller og angrebstræner Ebbe Sand på toppen.
Men de måtte indse, at det ikke nytter noget at have spillere som den fysiske træner Jens Bangsbo og kommunikationschefen Lars Berendt til at passe på presselandsholdets offensiv, mens assistenttræner Peter Bonde kun spillede kortvarigt.
Psykisk terror fra Berendt
Lars Berendt har den daglige kommunikation med pressen, og op til kampen
havde han ikke holdt sig tilbage med at udøve psykisk terror mod
presselandsholdet.
- Jeg har et mål med den kamp. Den skade, som stoppede din karriere, skal bryde op igen, sagde han inden kampen til Ekstra Bladets René Schrøder med fortid i Lyngby, Ølstykke og Alzano i den italienske Serie A.
Selvsamme Berendt måtte dog erkende, at hans fodboldmæssige evner ikke er i nærheden af at være lige så skræmmende som den linje, han til daglig praktiserer over for pressen.
Til gengæld kunne en af presselandsholdets bedste spillere, den tidligere Aston Villa-stjerne Martin Laursen - nu TV 2 - heade sin jernhårde pande direkte i øjenbrynet på DBU-scouten Per Holm, som med blodet dryppende fra øjenbrynet måtte til behandling hos landsholdslægen Søren Kaalund.
Landsholdsspillerne blev supportere
DBU havde til kampen medbragt egne fans hele vejen fra spillerhotellet.
Christian Eriksen, Jon Dahl Tomasson, Jakob Poulsen og Daniel Agger havde
ja-hatten på, da de sad hos DBU's udskiftningsbænk, hvor de grinende
forsøgte at heppe deres daglige trænere og ledere frem til sejr.
Dennis Rommedahl valgte at støtte presselandsholdet, da han formentlig havde indset, at armene ville være højest på den side af banen efter de to gang 35 minutters spil. Eller også var det det faktum, at presselandsholdet foruden det bedste spil også havde flest seværdigheder.
- Ufortjent, lød det fra landsholds-supporterne efter slutfløjtet.
- Yderst fortjent, lød det fra presselandstræner Birger Peitersen.
Døgnrapport d. 24. maj 12:01, 24. maj
Her er årets hold i Superligaen 11:59, 24. maj
Narkohund-aktion gav dobbelt pote 11:52, 24. maj
Sæsonens første stillehavsorkan er løs 11:51, 24. maj
Østbander tømmer vores søer - se listen 11:47, 24. maj
TV: Rammer den lige i røven med 121 km/t 11:41, 24. maj
Mand truede med at springe fra 5. sal 11:37, 24. maj
Nøgen og meget miljøbevidst 11:02, 24. maj
Borgmester vil fyre alle med tatoveringer 10:00, 24. maj
Her er den værste autostol 11:02, 24. maj
Mand truede med at springe fra 5. sal 11:37, 24. maj
Dem kan FCK møde i Champions League 08:10, 24. maj
Halshuggede og spiste mand - troede han var rumvæsen 10:50, 24. maj
Lorentzen: Det her slår Brøndby 11:13, 24. maj
![]()
![]()
![]()
Ingen kampe igang
| Dato | Kamp |
|---|