Atletico Madrids colombianske angrebsstjerne Radamel Falcao vil pynte på alle
hold i verden.
Det mener Chelsea-manager Roberto Di Matteo, som næsten hver uge skal forholde sig til spørgsmål om, hvorvidt London-holdet byder på angriberen i januars transfervindue.
Læs også: Se også: Falcao vil til Chelsea
- Hvis du spørger en hvilken som helst træner, så vil denne gerne have Falcao på sit hold. Han er en af de bedste angribere, formentlig, i europæisk fodbold og i fodbold i det hele taget.
- Falcaos gennemsnit for mål per kamp er ret imponerende, ikke kun i denne sæson, men over de seneste tre sæsoner hos FC Porto og Atlético Madrid, siger Roberto Di Matteo ifølge Sky Sports.
Chelsea - som ifølge rygter er favorit til at blive Falcaos næste arbejdsgiver - står til at miste angriberen Victor Moses i januar, fordi han formentlig skal deltage ved de afrikanske mesterskaber for Nigeria.
Læs også: Se også: Chelsea klar med gigantbeløb for målsluger
Det forstærker rygterne om, at Chelsea går efter en ny angriber i vinterens transfervindue, fordi Fernando Torres og Daniel Sturridge vil være de eneste reelle angribere tilbage i truppen.
- Vi kigger på sagen. Lige nu er vi okay, siger Roberto Di Matteo.
