Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)

UEFA overvejer bøder til Stuttgart og FCK

Der er åbnet en disciplinærsag mod både FCK og Stuttgart efter Europa League-kampen tidligere på måneden

Fodbold Mest læste

Seneste i Fodbold

EKSTRA Sport og spil

 

Balladen på tilskuerpladserne i forbindelse med Europa League-opgøret mellem FC København og VfB Stuttgart i Parken kan få konsekvenser for begge klubber.

Det europæiske fodboldforbund (Uefa) har i hvert fald åbnet en disciplinærsag mod både ude- og hjemmeholdet efter kampen, hvor der blandt andet blev brændt masser af fyrværkeri af og kastet genstande ind på banen.

- Uefa har indledt en disciplinærsag mod FC København for brug af laser og for at sende kasteskyts på banen, skriver unionen i en mail til tv2sport.dk.

Se mere: Se også: Stuttgart-træner frygtede fansenes ild

Også Stuttgart risikerer en bøde. Det er blevet indberettet, at tyskernes fans ud over at brænde fyrværkeri af også har lavet ballade og hærværk.

FC København afventer indtil videre, hvad Uefas disciplinærudvalg når frem til.

- Ender det med en bøde, og det er der en god chance for, at det gør, så tager vi den til efterretning og vurderer, om vi synes den er fair eller ej, siger presse- og kommunikationschef Christian Wolny til tv2sport.dk.

Se fyrværkeri-episoden i TV-klippet øverst oppe

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik