Under EM var han en skygge af sig selv. Meget lidt fungerede for det danske
offensive-stjerneskud Christian Eriksen, der på intet tidspunkt fik sat sit
aftryk på slutrunden i Polen/Ukraine.
Efter en udvidet sommerpause er Christian Eriksen nu vendt tilbage til Ajax-mandskabet, og i dag var han sammen med landsmand Lasse Schøne med i de hollandske mestres storsejr på 6-1 på udebane mod NEC Nijmegen.
Stortalentet var i omdrejninger i dag, og et fælt forsvarskoks gav ham alletiders mulighed for at score sit første sæsonmål, da han efter 20 minutter sendte Ajax på 2-0.
Se mere: Se også: Eriksen knalder kasser ind til træning
Hele kampen var en stor ydmygelse af Lasse Schønes tidligere klub fra Nijmegen, og ved pausen var Ajax foran med 4-0, hvor den seneste ankomne Ajax-dansker var manden bag den målgivende aflevering til Ajax 4-0-scoring.
Anden halvleg bød på tre mål, herunder en udbetydelig reducering, mens Ajax allerede i anden spillerunde viste mesterskabsform. Det endte med store bøllebank i form af en 6-1-afklapsning til NEC, og mon ikke at Lasse Schøne nu er ekstra glad for, at han har skiftet klub i sommerpausen.
Christian Eriksen spillede en solid kamp, og var ud over målet med i flere offensive tiltag fra et sprudlende Ajax-hold. Nijmegens to danskere Kevin Conboy og Søren Rieks var begge på banen, men det var nok en af de kampe, de gerne ville have været foruden.
