Indlæser...

Dobbelt benbrud efter vanvidstackling

Vanvittig takcling af argentinsk målmand koster Sevilla-talent dobbelt benbrud. Advarsel: Stærke billeder!

20:03, 04. aug 2010 | Søren Lauridsen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Jose Manuel Rodriguez brækkede benet to steder ved sammenstødet med Boca-målmanden. (Foto fra YouTube) Se stort billede | Del
  • Seneste i Fodbold

Annonce

  • Seneste i Sport

José Manuel Rodriguez, talentfuld spiller i Sevilla, kommer ikke til at spille fodbold igen foreløbig.

Den spanske spiller brækkede benet i en kamp mellem Sevillas og Boca Juniors talenter, da Boca-målmand José Allende bragede ud i Rodriguez.

Den spanske spiller fik en stikning og prikkede bolden forbi målmanden, som kolliderede så voldsomt med angriberen, at han brækkede to knogler i underbenet.

Se den vanvittige tackling øverst i artiklen

Rodriguez blev opereret i Argentina, inden han blev fløjet til Spanien.

- Jeg har det godt og er klar til at rejse hjem og være sammen med familien. Det vigtigste var, at bruddene var rene og at jeg kunne rejse hjem med mine holdkammerater, siger Rodriguez til SFC Radio.

Det er uklart, hvornår han kan vende tilbage til fodboldbanerne.

Hent kampene for dit favorithold ind i din iPhone-kalender - hent app´en her

Annonce