Indlæser...

Sådan snød han Slagelse

Falsk kvittering, fingerede telefonsamtaler og falske accenter var en del af bedrageriet mod Slagelse FH

12:12, 05. feb 2009 | Hans-Henrik Hare

Beth Jørgensen og Slagelse FH er uhyggeligt tæt på konkurs. (Foto: Ernst van Norde)
Beth Jørgensen og Slagelse FH er uhyggeligt tæt på konkurs. (Foto: Ernst van Norde)

Annonce

Uddrag af synderegister

2000
Dømt for vold.

2001
Stjal fra sin morfar.
Svindel med kontokort
Fuskede sig til SAS flybilletter
Udgav sig for at være ishockystjerne og mangemillioneær overfor Aalborg Ishockey Klub
Udgav sig for at være millionærsøn fra Schweiz, der ville støtte sag mod nazister økonomisk

2003
Udgav sig for at være studievært på MTV - snød pubejer i Århus
Optrådte som millionærarving Casper Klaus von Kaufmann Kastrup, der ville købe hotel i Assens
Skrev kontrakt på biler for 1,8 millioner. Købte B&O udstyr for en million

2004
Familie i Grenå franarres mellem 150.000 og 200.000 kroner

2005
Stjal tv og parabol på kro og snød flere gæster

2008
Spiste og drak for flere tusinde kroner i Skagen

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Den mand, der i de forgangne uger har forsøgt at snøre håndboldklubben Slagelse FH, har givet den på samtlige snyder-pedaler.

Det fortæller Bjarne Stenbæk, der er daglig leder af klubben.

- Ved mødet med klubbens bestyrelse tirsdag aften overførte manden penge fra sin schweiziske bank til Slagelse-klubbens konto, men den kvittering, han efterfølgende afleverede til klubben, viste sig at være lavet på et demo-program, skriver Stenbæk i en pressemeddelelse.

Forklaringen på det var angiveligt, at det var gået alt for hurtigt, og manden gerne ville glæde klubben. Derefter forsøgte han via telefon at få sin schweiziske bank til at udstede en bankgaranti for pengene. Dog uden held.

Vedkommende er ifølge Slagelse FH 'en sand mester' i fingerede telefonsamtaler. Han talte dansk med amerikansk accent og ordstilling samt perfekt amerikansk og var flere gange angiveligt i kontakt med sin bedstefar i USA, som han hævdede blot ville beskytte ham mod det, bedstefaren opfattede som en for nysgerrig, dansk journalist.

Bedrageren vidste alt om den familievirksomhed, han angiveligt er en del af og var flere gange i kontakt med hovedsædet i USA samt afdelingerne i København og London.

Annonce