Indlæser...

Viborgs håndboldkvinder vandt i Norge

Med en udebanesejr på 26-21 over norske Byåsen kom Viborgs håndboldkvinder godt fra start med deres Champions League-titelforsvar

17:29, 24. okt 2009 | Ritzau /Sport

Rikke Skov og Viborg åbnede Champions League med manér. (Foto: Andreas Szlavik)
Rikke Skov og Viborg åbnede Champions League med manér. (Foto: Andreas Szlavik)

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Viborgs forsvarende danske mestre og Champions League-vindere levede op til favoritværdigheden, da de i Trondheim besejrede de norske sølvvindere fra Byåsen med 26-21 i sæsonens første Champions League-kamp. Topscorere for Viborg HK blev Rikke Skov og tyske Anja Althaus, der hver nettede fem gange.

Viborg HK er ellers kommet skidt fra start i den hjemlige liga, hvor mesterholdet i øjeblikket ligger nummer seks. Men med den serbiske profil Bojana Popovic tilbage på holdet var der ingen slinger i Champions League-valsen på det norske halgulv, og på intet tidspunkt i kampen tillod Viborg HK hjemmeholdet at komme foran. Popovic, der for nylig er blevet klar efter at have været ude i otte måneder med en korsbåndsskade, scorede fire mål i Norge.

Annonce