Indlæser...

Pytlick rev skulderen af led

I forsøget på at vise sine landsholdsspillere et udspring forstrakte Jan Pytlick et par ledbånd i skulderen

16:12, 28. jul 2010 | Ritzau /Sport

Annonce

  • Seneste i Sport
  • Annoncørsektion

    Spil & Vind

Annonce

Annonce

Landstræner Jan Pytlick fik revet sin skulder af led under håndboldkvindernes træningslejr på Ærø.

I bestræbelserne på at få sine spillere til i bogstaveligste forstand at turde tage springet ud i det ukendte, havde Pytlick tirsdag arrangeret en øvelse på havnen i Søby, hvor spillerne med ryggen til og hovedet først skulle lade sig falde baglæns ned i havnebassinet fra tre meters højde.

- Naturligvis kan jeg ikke forlange, at pigerne skal gøre det, uden at jeg selv går forrest, siger Jan Pytlick, der fik brudt sin gamle skulderskade op ved mødet med havoverfladen.

- Jeg fik ikke samlet hænderne ordentligt over hovedet, så min højre skulder gik af led med det samme, jeg ramte vandet. Den skade har jeg haft, siden jeg som ynglingespiller blev revet ned bagfra og det var den, der tvang mig til at indstille min aktive karriere allerede som 19-årig, forklarer landstræneren.

Efter en tur til lægen og en røntgenundersøgelse på Ærøskøbing Sygehus kunne det konstateres, at skulderen var på plads igen, og at han slap med et par forstrakte ledbånd.

Annonce